+48 22 295 16 32 biuro@enres.pl

Wystarczy chwila nieuwagi albo trochę pecha. Tak było w przypadku pani Marii. Wychodząc do pracy, poślizgnęła się pod blokiem. Chodnik, oblodzony już od kilku dni, nie został posypany solą ani piaskiem. Dozorca zaniedbywał swoje obowiązki, nie odśnieżał wystarczająco często. Pani Maria doznała zerwania więzadeł kolana. Uraz przypłaciła operacją i trzymiesięczną rehabilitacją. Dzięki pomocy kancelarii pani Marii udało się uzyskać odszkodowanie od wspólnoty mieszkaniowej.

Doznałeś urazu kolana?

Dowiedz się, czy i tobie należy się odszkodowanie.

Wypadek i co dalej?

Nawet najostrożniejszym zdarzają się nieszczęścia, w roli poszkodowanego może znaleźć się każdy. Do urazów kolana dochodzi w wyniku wypadków komunikacyjnych, a także podczas potknięć i poślizgnięć na śliskim, nieodśnieżonym chodniku. W takich sytuacjach zadbaj o odpowiednią dokumentację zdarzenia – zrób zdjęcie nieodśnieżonego chodnika, siniaków… Poproś świadków o dane kontaktowe. A jeśli zostałeś potrącony przez samochód – koniecznie wezwij policję.
Z kontuzjami kolan borykają się również osoby uprawiające sport – zarówno zawodowo jak  i rekreacyjnie. Najbardziej narażeni na nie są koszykarze, biegacze i piłkarze.

Staw kolanowy jest największym i drugim (po skokowym) najbardziej obciążonym stawem w ciele człowieka. O tym, jak ciężko jest funkcjonować z uszkodzonym kolanem, boleśnie przekonujemy się, gdy pojawiają się problemy.

Najczęstsze rodzaje kontuzji kolana to:

  • skręcenie stawu kolanowego,
  • uszkodzenia łąkotki,
  • uszkodzenia rzepki
  • zerwane więzadła w kolanie 

Jeśli po wypadku ból jest wyjątkowo uciążliwy lub utrzymuje się dłużej niż 3 dni, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Im szybciej zaczniesz leczenie, tym większą masz szansę na powrót do pełnej sprawności.

Kolejnym etapem jest postawienie diagnozy – w tym celu przeprowadza się badania RTG, USG stawu czy rezonans magnetyczny. Jeśli uraz jest skomplikowany, wykonuje się artroskopię – jest to wprowadzenie kamerki do wnętrza stawu poprzez niewielkie nacięcie.

Prawdopodobnie czeka cię rehabilitacja. Jeśli uszkodzenie kolana jest poważane, konieczna może okazać się operacja.

Pamiętaj! Zachowaj całą dokumentację medyczną – wyniki badań, skierowania, a także rachunki i faktury związane z kosztami leczenia. To wszystko okaże się niezbędne, gdy będziesz ubiegać się o odszkodowanie po wypadku związane z urazem kolana.

Kontuzja, która utrudnia życie

Do najuciążliwszych skutków urazu kolana zalicza się ból, dyskomfort przy chodzeniu czy problemy z utrzymaniem stabilności, to najczęstszy powód zerwanych więzadeł w kolanie. Może pojawić się też: przewlekły stan zapalny, obrzęk, ograniczenie ruchu stawu, drętwienie… Kłopoty z poruszaniem się utrudniają codzienne funkcjonowanie. Czasem problemem okazuje się nawet wejście po schodach.

Może się zdarzyć, że uraz uniemożliwi wykonywanie pracy. Najczęściej dotyczy to pracy fizycznej, gdzie niezbędna jest sprawność ruchowa. W takim przypadku możesz ubiegać się o rentę powypadkową.

Zdarza się też, że uszkodzenia kolana zmuszają do zaprzestania aktywności sportowej. Uraz negatywnie wpływa na dobrostan psychiczny. Wypadek, diagnoza i leczenie kosztuje dużo stresu. Ból i inne dolegliwości również przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia. Pamiętaj jednak, że możesz uzyskać odszkodowanie także za cierpienie psychiczne.

Sprawdź, czy możesz dostać odszkodowanie za uraz kolana

Jeśli uległeś wypadkowi komunikacyjnemu (np. potrącił cię samochód) należy ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Poszkodowany powinien otrzymać zwrot kosztów leczenia – zaliczamy do nich koszt zakupionych leków, opieki lekarskiej, rehabilitacji, dojazdów do specjalistów. Dodatkowo możesz uzyskać zadośćuczynienie za cierpienia fizyczne i psychiczne.

W przypadku gdy do kontuzji dojdzie podczas uprawiania sportu, możesz dostać odszkodowanie NNW. Dotyczy to osób, które uprawiają sport zawodowo (ubezpieczenie jest obowiązkowe) lub dobrowolnie wykupili wcześniej stosowne ubezpieczenie.
Jeżeli uraz kolana jest wynikiem poślizgnięcia, możesz ubiegać się o odszkodowanie od podmiotu odpowiedzialnego za odśnieżanie chodnika (miejskiego zarządu dróg, wspólnoty mieszkaniowej, właściciela nieruchomości). Konieczne może okazać się skierowanie sprawy do sądu.

A co jeśli uraz kolana jest efektem wypadku w pracy? Powinieneś dostać odszkodowanie od pracodawcy. Ponadto możesz skorzystać ze świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego ZUS. 

Pamiętasz historię pani Marii z początku artykułu? Skorzystała ona z usług kancelarii odszkodowawczej. Po wygranej sprawie sądowej otrzymała odszkodowanie w wysokości 54.000 zł. Dzięki uzyskanym środkom pani Maria mogła sobie pozwolić na najlepszą opiekę medyczną. Dziś czuje się dobrze i nie odczuwa już skutków zerwania więzadła.

 

Zobacz, o jakie odszkodowanie za uraz kolana możesz wystąpić:

OBRAŻENIA KOLANA

RODZAJE URAZÓW

ZESZTYWNIENIE KOLANA

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

30 % – 50 %

90 000 zł – 150 000 zł

USZKODZENIA WIĘZADŁOWE, ŁĘKOTKI, KOŚCI STAWU KOLANOWEGO

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

2 % – 30 %

10 000 zł – 90 000 zł

UTRATA KOŃCZYNY NA POZIOMIE STAWU KOLANOWEGO

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

65 %

195 000 zł 

Gdzie szukać pomocy?

Nawet gdy masz prawo do odszkodowania po wypadku, związanego z urazem kolana, walka o jego uzyskanie może być długa i trudna. Zaniżanie kwoty odszkodowania to częsta praktyka ubezpieczycieli. Możesz się odwołać od niesprawiedliwej decyzji. To bywa męczącą procedurą, ale nie musisz przechodzić przez nią sam. Skorzystaj ze wsparcia fachowców – skontaktuj się z Kancelarią Enres. Doświadczeni eksperci przyjrzą się twojej sprawie, pomogą z formalnościami, a co najważniejsze nie pozwolą firmie ubezpieczeniowej cię oszukać. Profesjonalne wsparcie przydaje się, zwłaszcza gdy sprawą zajmuje się sąd.
Ważne jest, aby poinformować przedstawiciela kancelarii o wszystkich szczegółach związanych z wypadkiem i zapoznać go z wszystkimi materiałami, które posiadasz.

Im szybciej zgłosisz się po pomoc, tym szybciej dostaniesz pieniądze.

Ostatnie wpisy z bloga

Odszkodowanie za uraz kolana? To możliwe!

Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

Czy wiesz, że w Polsce w wypadkach na hulajnodze elektrycznej życie straciło już kilka osób? E-hulajnogi stają się coraz popularniejsze; nic dziwnego mają wiele zalet: są lekkie, poręczne, pozwalają ominąć korki i szybko dotrzeć na miejsce. Niestety dochodzi do coraz...

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

 

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl

7 + 3 =

Lokalizacja: