UTRATA WARTOŚCI SAMOCHODU ODSZKODOWANIE Z OC
Prawie każdy kierowca po wypadku komunikacyjnym zadaje sobie pytanie:
Utrata wartości handlowej samochodu? Czy należy mi się z tego powodu odszkodowanie z OC sprawcy?
Nie oszukujmy się, pojazd po zdarzeniu nie będzie już nigdy warty tyle, co na auto bezwypadkowe. „Teoretycznie” to po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego jest obowiązek pełnej kompensaty poniesionych przez poszkodowanego kierowcę szkód.
Ubezpieczyciel po wypadku powinien pokryć nie tylko koszty naprawy samochodu, wynajem auta zastępczego, ale również odszkodowanie z tytułu utraconej wartości samochodu.
W praktyce rzadko spotyka się sytuację, w której odszkodowanie z OC sprawcy odpowiada wysokości poniesionych faktycznie strat. Poniżej podpowiadamy, co zrobić, gdy do tego dojdzie.
Utrata wartości samochodu – kiedy otrzymasz odszkodowanie z OC sprawcy?
Definicja: Utrata wartości handlowej pojazdu jest to różnica pomiędzy ceną auta przed uszkodzeniem a jego wartością po przeprowadzonej naprawie.
Przede wszystkim należy pamiętać, że o odszkodowanie powypadkowe w ramach utraty wartości samochodu dostaniemy tylko wtedy, gdy naprawa pojazdu jest ekonomicznie i technicznie uzasadniona, a ubezpieczyciel nie uznał szkody auta za całkowitą.
Ubezpieczyciel najczęściej w ogóle nie wspomina o fakcie, iż z tego tytułu należy się stosowne odszkodowanie pomimo, że Komisji Nadzoru Finansowego od 2012r zaleca towarzystwom taką praktykę.
Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jeśli już w ich wycenach naprawy pojawia się temat zmiany wartości auta po wypadku, to tylko w kontekście tego, że samochód przybrał na wartości.
Tak, dobrze to Państwo rozumieją!
Przykładowo wymiana lampy i zderzaka na nowe (oczywiście z reguły tanie zamienniki) powoduje wg nich podwyższenie wartości samochodu. Nie biorą jednak pod uwagę, iż oprócz przytoczonej lampy auto miało wymienione pół przodu, przez co wiadomym jest, że robi nam się z tego auto powypadkowe i jego wartość mocno spada.
Przejdźmy do konkretnych przypadków, jakie muszą być spełnione, aby uzyskać odszkodowanie za utratę wartości samochodu:
- Nie może być to szkoda całkowita auta
- Samochód osobowy nie powinien być starszy niż 6 lat (z wyłączeniem aut zabytkowych)
- Motocykl nie powinien być starszy niż 3 lata
- Samochód ciężarowy nie powinien być starszy niż 3-4 lata
- Pod uwagę brane są elementy, które zostały uszkodzone. Wiadomym jest, że w przypadku uszkodzeń ramy pojazdu, elementów nadwozia – szanse na wyższe odszkodowanie po wypadku zdecydowanie rosną
Należy pamiętać, że zdarzają się wyjątki od tych reguł. Jeśli auto jest starsze, ale było bezkolizyjne, serwisowane cały czas np. w ASO, w dobrym stanie technicznym, to w takich przypadkach niewątpliwie również można wystąpić o odszkodowanie. Generalnie jednak można przyjąć, że im auto jest młodsze, tym różnica wartości handlowej będzie większa.
Dołącz do grona zadowolonych Klientów
Zadzwoń:
Napisz:
Utrata wartości samochodu – jak wyliczyć odszkodowanie?
Jakie są ogólne wytyczne do wyliczeń utraty wartości samochodu?
Ogólnie rzeczoznawcy wytyczne mają takie same, powinni się opierać na Instrukcji Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów przygotowanej przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych EkspertMot i INFO-EKSPERT/SRTSiRD.
Rzeczoznawcy mają narzędzia, programy komputerowe do tego, aby takie dokładne wyliczenia zrobić. Próba własnego oszacowania, ile tak naprawdę nasz pojazd utracił na wartości w wyniku wypadku komunikacyjnego, jest bardzo ciężkie i zawiera dość duży margines błędu.
Istotniejszą kwestią, jest to, w jaki sposób tego typu wyliczenia są przeprowadzane tzn. czy opinie są robione w sposób „uczciwy”? Statystyki jednoznacznie pokazują, że wyliczenia rzeczoznawców pracujących dla ubezpieczycieli, są zdecydowanie niższe niż opinie niezależnych rzeczoznawców!
Biorąc pod uwagę fakt, że dochodzenie odszkodowania z OC sprawcy z reguły ma swój finał w Sądzie, lepiej od razu skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy i na tym opierać swoje konkretne roszczenia.
Koszt wykonania takiej opinii przez rzeczoznawcę z reguły oscyluje pomiędzy 300 – 400 zł netto (+ VAT 23%). Dobrą wiadomością jest to, że poniesione koszty opinii, będzie dodatkowo obciążać ubezpieczyciela.
Oczywiście po uzyskaniu opinii od rzeczoznawcy proponujemy przesłać do ubezpieczyciela sporządzoną opinię wraz z wezwaniem do wypłaty odszkodowania z tytułu utraconej wartości pojazdu.
Ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za utratę wartości samochodu, co zrobić ?
Jeśli ubezpieczyciel, po przesłaniu naszych roszczeń, odmówił wypłaty za utratę wartości pojazdu, możemy się odwołać od tej decyzji. Praktyka jednak pokazuje, że towarzystwo bardzo rzadko zmienia swoją decyzje.
Wtedy jedynym skutecznym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy związanej z odszkodowaniem za utratę wartości samochodu do sądu.
Sąd Najwyższy w swojej uchwale z dnia 12-10-2001r, sygn. akt III CZP 57/01, jednoznacznie stwierdził w uzasadnieniu min.: „…Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie…”
Co to oznacza dla poszkodowanego?
Warto walczyć z ubezpieczycielem o swoje pieniądze, tego typu sprawy w sądzie się po prostu wygrywa!
Nie czekaj, skontaktuj się z nami:
Zadzwoń:
Napisz:
Wiedza naszych specjalistów w zakresie dochodzenia odszkodowań powypadkowych, pozwoliła nam uzyskać status stałego eksperta w stacji TVN TURBO.
Po raz kolejny zostaliśmy docenieni za nasz profesjonalizm i rzetelność.
Polecamy również:
Odszkodowanie z OC sprawcy
Zaniżony kosztorys naprawy
Wypadek śmiertelny
Szkoda całkowita
Skontaktuj się z nami
Dane kontaktowe:
Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa
tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl
Lokalizacja: