+48 22 295 16 32 [email protected]

Odszkodowanie powypadkowe za wypadek na ulicy, śliski chodnik

Zimą w Warszawie ciągle częstym widokiem są nieodśnieżone, pokryte lodem i nieposypane solą lub piaskiem chodniki, na których bardzo łatwo o pośliźnięcie się i poważny wypadek. Zdarzają się również wystające kostki chodnikowe, niezabezpieczone studzienki, niebezpiecznie zwisające sople lodu czy odkryte rusztowania, z których mogą spaść ciężkie przedmioty. Pamiętajmy, że jeśli doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku na ulicy, możemy starać się o stosowne odszkodowanie. Właściciele lub zarządcy dróg i przylegających do nich nieruchomości muszą zadbać o bezpieczny stan ulic oraz chodników. Jeśli tego nie zrobią, a nam przydarzy się upadek, którego konsekwencje będą poważne, należą nam się pieniądze wynagradzające krzywdę i niejednokrotnie kosztowny powrót do zdrowia.

Wypadek na ulicy, śliski chodnik – odszkodowania powypadkowe

Kto odpowiada za śliski lub nierówny chodnik

od kogo dochodzić odszkodowania powypadkowego?

W sytuacji, w której dochodzi do wypadku na ulicy, przepisy są po stronie osoby walczącej o odszkodowanie. Według ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za utrzymanie chodników w czystości i należytym stanie odpowiadają właściciele lub najemcy (jeśli w budynku mieści się działalność gospodarcza) nieruchomości, wzdłuż których dany fragment chodnika jest położony. Jeżeli nieodśnieżony lub nierówny chodnik, na którym doszło do wypadku należy do gminy, wówczas to gmina lub podmiot wykonujący zlecenie sprzątania danego terenu będzie odpowiadać za wypłacenie odpowiedniego odszkodowania osobie pokrzywdzonej. Gdy na chodniku dozwolone jest parkowanie samochodów lub płatny postój, również odpowiadać za niego będzie gmina pobierająca opłaty, a nie właściciel przylegającej nieruchomości. Jeśli właściciel budynku miał wykupioną odpowiednią polisę OC, o odszkodowanie za wypadek na ulicy możemy starać się w towarzystwie, które go ubezpiecza.

Co jeśli ucierpieliśmy z powodu niedopatrzenia ekipy remontującej dany odcinek chodnika lub złego zabezpieczenia prac prowadzonych przy ulicy? Przede wszystkim należy się upewnić czy na pewno do zdarzenia nie doszło z naszej winy. Podmiot wykonujący zlecone prace remontowe lub budowalne ponosi odpowiedzialność za wypadek na ulicy wtedy, gdy nie oznakował za pomocą tablic informacyjnych niebezpieczeństwa związanego z wykonywanymi pracami, nie ogrodził terenu budowy lub źle zabezpieczył urządzenia, rusztowania czy materiały budowlane. Odszkodowanie za tego typu zajście powinna wypłacić nam firma wykonująca prace lub ubezpieczyciel, u którego ma wykupioną polisę.

Dołącz do grona zadowolonych Klientów

 

Jak starać się o odszkodowanie za wypadek na ulicy?

Wypadek na ulicy, śliski chodnik – odszkodowania powypadkowe

Upadek na nieodśnieżonym, śliskim lub nierównym chodniku może skończyć się naprawdę poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. W samej Warszawie znane są przypadki, kiedy zwykła wywrotka skutkowała poważnymi złamaniami, których komplikacje ciągnęły się za poszkodowanymi do końca życia. Dlatego jeśli przytrafi nam się wypadek na ulicy, a jego konsekwencje odbiją się na naszym zdrowiu, walczmy o jak najwyższe odszkodowanie powypadkowe. By odnieść sukces, niezbędna będzie szczegółowa dokumentacja, pamiętajmy, że musimy udowodnić poniesioną szkodę, ale także fakt, że osoba odpowiedzialna za dane miejsce jest winna zdarzenia. Szczegółowo opiszmy wszystkie przyczyny wypadku, zwracając uwagę na złe zabezpieczenie terenu lub zaniedbania związane z utrzymaniem chodnika we właściwym stanie.

Możemy wezwać na miejsce policję lub straż miejską – spisany przez nich protokół będzie pomocnym dokumentem podczas postępowania. Jeśli mamy taką możliwość, zróbmy zdjęcia lokalizacji zdarzenia. Warto postarać się także o oświadczenia świadków wypadku i dane kontaktowe do nich. Do uzyskania odszkodowania niezbędna będzie także dokumentacja medyczna, w której lekarz zaznaczy, z jakiego powodu doszło do uszczerbku na zdrowiu.

Kolejnym krokiem będzie określenie swoich żądań, wysokości świadczenia, o które będziemy walczyć oraz sposobu jego realizacji. Odszkodowanie powypadkowe za obrażenia odniesione na nierównym, śliskim chodniku lub ulicy może zawierać m.in.: zwrot wszystkich kosztów związanych z powrotem do zdrowia (leków, wizyt lekarskich, dojazdów do przychodni itp.), zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie psychiczne, zwrot utraconych zarobków z powodu braku możliwości wykonywania pracy, zwrot kosztów zniszczonych rzeczy osobistych oraz (jeśli obrażenia powodują trwały uszczerbek na zdrowiu) również rentę uzupełniającą. Na rozpoczęcie postepowania mamy 3 lata od dnia wypadku, a jeśli wypadek był związany z postepowaniem karnym przeciwko podmiotowi odpowiedzialnemu za dane miejsce, czas ten wydłuża się do aż 20 lat.

Bardzo często osoby, firmy lub instytucje odpowiedzialne za zaniedbania, przez które doszło do wypadku na chodniku lub ulicy, uchylają się od wypłacenia nawet drobnego odszkodowania. Specjaliści Kancelarii Enres mają wiele lat doświadczenia w walce o wysokie odszkodowania powypadkowe, zwłaszcza za zdarzenia na terenie Warszawy. Pomożemy Ci ustalić, kto jest odpowiedzialny za Twoją szkodę, podpowiemy, jakie zebrać dokumenty i będziemy reprezentować na każdym etapie prowadzenia sprawy w sądzie. Z nami możesz uzyskać najwyższą możliwą wypłatę odszkodowanie po wypadku.

Nie czekaj, skontaktuj się z nami:

Wiedza naszych specjalistów w zakresie dochodzenia odszkodowań powypadkowych, pozwoliła nam uzyskać status stałego eksperta w stacji TVN TURBO.

Po raz kolejny zostaliśmy docenieni za nasz profesjonalizm i rzetelność.

Wypadek na ulicy, śliski chodnik – odszkodowania powypadkowe

Polecamy również:

9

Wypadek na pasach

9

Potrącenie rowerzysty

9

Wypadek pasażera auta, taksówki

9

Wypadek motocyklisty

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: [email protected]

4 + 14 =

Lokalizacja: