+48 22 295 16 32 biuro@enres.pl

WYPADEK MOTOCYKLISTY ODSZKODOWANIE POWYPADKOWE

Szacuje się, że na 1000 mieszkańców Warszawy przypada ok. 21 motocykli. Niestety, co za tym idzie, coraz częściej dochodzi do wypadków z udziałem kierowców tych jednośladów. Według rocznego raportu policji z 2019 roku ofiarami wypadków drogowych zostało 2 443 motocyklistów i 234 pasażerów motocykli. Według policyjnych statystyk do 51,5% wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści lub ich pasażerowie, przyczynili się inni użytkownicy dróg, szczególnie kierujący samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstały z powodu nieustąpienia pierwszeństwa  przejazdu.

 

Wypadek motocyklisty – odszkodowania powypadkowe

Miałeś wypadek na motocyklu?

Poniżej znajdziesz 9 przydatnych informacji, które pomogą Ci uzyskać sprawiedliwe odszkodowanie po wypadku na motorze.

1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Brak kasku oznacza problemy z uzyskaniem odszkodowania.

W razie wypadku motocyklista ma większe ryzyko urazu niż kierujący samochodem. Podczas zderzenia motocykl – samochód osobowy, to motocyklista jest na przegranej pozycji. Dlatego należy pamiętać o odpowiedniej odzieży ochronnej i kasku. Stanowi to też ważny argument w trakcie ewentualnego sporu z ubezpieczycielem.

Artykuł 40 kodeksu drogowego mówi: Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Ubezpieczyciel może uznać brak kasku za przyczynienie się do urazu.

2. W chwili wypadku nie musisz być świadomy urazu.
Dlatego najlepiej od razu zgłoś się na pogotowie. Stres, szok, adrenalina to wszystko powoduje, że poszkodowany zaraz po wypadku nie zdaje sobie sprawy, że uległ urazowi. Nieraz nie czuje bólu. Dopiero po przybyciu do domu orientuje się, że coś jest nie tak. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów po wypadku należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną. Dodatkowo im szybciej dostaniesz opinię lekarską, tym większe masz szanse na lepsze odszkodowanie.

3. Udokumentuj zdarzenie. Każdy szczegół ma znaczenie, a od dokumentacji nierzadko zależy wysokość odszkodowania.
Najlepiej zacząć od wezwania policji. Protokół sporządzony przez funkcjonariuszy będzie solidnym argumentem podczas starania się o jak najwyższe odszkodowanie za wypadek na motorze.

Jeśli doszło jedynie do kolizji i nikomu nic się nie stało, możesz spisać ze sprawcą oświadczenie, w którym przyzna się on do winy. W tym dokumencie powinny znaleźć się następujące informacje:

  • szczegółowe dane kierowcy samochodu,
  • numer jego polisy ubezpieczeniowej,
  • miejsce,
  • data,
  • informacja o okolicznościach zdarzenia,
  • numery rejestracyjne wszystkich pojazdów.

Warto także postarać się o dane kontaktowe świadków zajścia. Mogą być pomocni w ustaleniu szczegółów podczas późniejszej walki o odszkodowanie powypadkowe motocyklisty.

Dodatkowo koniecznie sfotografuj miejsce wypadku, zniszczony sprzęt i uszkodzenia pojazdu.  Warto także wyposażyć się w kask z kamerą, w razie wypadku film pomoże odtworzyć zdarzenie, będzie niepodważalnym dowodem dla policji i ubezpieczyciela.

4. Wysokość odszkodowania zależy od stopnia uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie powinno pokryć:

  • koszty leczenia i rehabilitacji;
  • koszty dojazdów do placówek lekarskich;
  • opiekę nad osobą poszkodowaną;
  • utracone w wyniku wypadku zarobki i ewentualne koszty przekwalifikowania się, jeśli z powodu odniesionych obrażeń nie możesz dalej pracować w zawodzie.

Zbieraj wszystkie faktury i rachunki potwierdzające powyższe wydatki. Masz prawo korzystać z prywatnego leczenia.
Dodatkowo możesz ubiegać się o zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne i psychiczne.

5. Należy Ci się także odszkodowanie za wszystkie rzeczy zniszczone podczas wypadku. Odszkodowanie potrąconego motocyklisty obejmuje nie tylko zniszczoną maszynę, ale również:

  • uszkodzoną nawigację,
  • smartfon,
  • kamerę,
  • kombinezon,
  • buty,
  • rękawice,
  • plecak
  • i oczywiście kask kierowcy.

Kask, nawet jeśli uszkodzenia są niewielkie, jest traktowany w przypadku stłuczki jako jednorazowy i można się ubiegać o zwrot całej jego wartości.

Przygotuj szczegółową listę wszystkich akcesoriów, które ucierpiały podczas wypadku i określ stopień ich zniszczenia. Warto także odszukać dowody zakupu sprzętu.

6. Na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela masz 3 lata od wypadku lub nawet do 20 lat, jeśli postępowanie dotyczy przestępstwa. Odszkodowanie jest wypłacane z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.

7. Odszkodowanie należy się także pasażerowi motocykla. Jeśli winny lub współwinny był kierujący motocyklem, to z jego OC powinno zostać wypłacone odszkodowanie dla pasażera. Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami również pasażer motocykla ma obowiązek nosić kask.

8. Motocyklistom trudniej uzyskać sprawiedliwe odszkodowanie niż kierowcom samochodów. Niejednokrotnie motocykliści napotykają problemy z otrzymaniem pieniędzy na naprawę pojazdu, zniszczonego sprzętu czy kosztów powrotu do zdrowia. Zniszczenie samego kasku czy ubioru motocyklisty może wiązać się ze stratą kilku tysięcy złotych, dlatego warto walczyć z ubezpieczycielem o każdą złotówkę z odszkodowania powypadkowego.

9. Ubezpieczyciel prawdopodobnie będzie doszukiwał się przyczynienia motocyklisty do wypadku z powodu nadmiernej prędkości podczas wypadku. Dość często zdarza się, iż wypadki z udziałem motocyklistów mają dość tragiczne konsekwencje a co za tym idzie w takim wypadku, wszczęte zostanie postępowanie karne wobec sprawcy zdarzenia.

W takim przypadku w trakcie postepowanie karnego, z reguły powoływany jest biegły z zakresu rekonstrukcji zdarzeń, który oprócz wskazania sprawcy będzie oceniał z jaką prędkością poruszały się oba pojazdy. Jeśli w jego opinii, będzie poruszony fakt, przekroczenia prędkości przez motocyklistę, ubezpieczyciel zapewne wypłaci odszkodowanie pomniejszone o przyczynienie się do wypadku. Z reguły przyczynienie do wypadku oscyluje w granicach 20 % – 50 %.

Doradzamy, aby uczestniczyć osobiście w postępowaniu karnym jako oskarżyciel posiłkowy bądź też skorzystać z profesjonalnego pełnomocnika.

Wypadek motocyklisty – odszkodowania powypadkowe

Zaufaj specjalistom!

Ubezpieczyciele mają wiele sposobów na to, by obniżyć sumę wypłaconej rekompensaty dla motocyklistów. Kancelaria Enres pomoże Ci uzyskać na drodze sądowej sprawiedliwe odszkodowanie za wypadek na motocyklu. Skontaktuj się z nami, a przeanalizujemy, ile pieniędzy możesz zyskać – nawet wtedy, gdy ubezpieczyciel wypłacił już odszkodowanie.

Śmierć w wyniku wypadku na motorze

W samym tylko 2019 roku na drogach zginęło 295 motocyklistów.  Straciłeś bliską osobę w wypadku motocyklowym? Dowiedz się, jakie świadczenia Ci przysługują.

 

Nie czekaj, skontaktuj się z nami:

Zadzwoń:

Napisz:

Wiedza naszych specjalistów w zakresie dochodzenia odszkodowań powypadkowych, pozwoliła nam uzyskać status stałego eksperta w stacji TVN TURBO.

Po raz kolejny zostaliśmy docenieni za nasz profesjonalizm i rzetelność.

Wypadek motocyklisty – odszkodowania powypadkowe

Polecamy również:

9

Wypadek na pasach

9

Potrącenie rowerzysty

9

Wypadek śmiertelny

9

Wypadek w autobusie, tramwaju, metrze

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl

12 + 3 =

Lokalizacja: