Zaniżony kosztorys naprawy samochodu – 4 główne sztuczki ubezpieczycieli
Dostałeś odszkodowanie z OC sprawcy kolizji za zniszczony samochód? Może być zaniżone nawet o kilkanaście tysięcy złotych! Poniżej pokazujemy, jak wygląda proces likwidacji szkody oraz jakie sposoby stosują firmy ubezpieczeniowe, żeby zaniżać kwoty wypłacane poszkodowanym. Dowiedz się, jak uzyskać pomoc w uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy.
Odszkodowania komunikacyjne a naprawa samochodu
Jeśli miałeś kolizję lub wypadek samochodowy z nie swojej winy, odszkodowanie za naprawę samochodu dostaniesz z OC sprawcy. Zgodnie z prawem odszkodowanie powinno pokryć wszystkie koszty, jakie poniosłeś, żeby zlikwidować skutki wypadku. Pieniądze muszą wystarczyć na przywrócenie samochodu do stanu przed kolizją. Jeśli tak nie jest, to poszkodowany ma prawo zwrócić się do ubezpieczyciela o dopłatę.
Postępowanie w przypadku kolizji
W razie stłuczki poszkodowany powinien dostać od sprawcy kolizji oświadczenie, w którym przyznaje się on do winy. Wzór dokumentu warto na wszelki wypadek wozić w samochodzie.
Oświadczenie musi zawierać:
- dane osobowe sprawcy: imię, nazwisko, PESEL, numer i kategorię prawa jazdy oraz nazwę organu wydającego dokument;
- dane poszkodowanego;
- informacja o samochodach: model, numer rejestracyjny;
- nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca wykupił polisę;
- numer polisy oraz okres jej ważności;
- okoliczności zdarzenia: co było przyczyną kolizji, kiedy i o której godzinie się wydarzyła?
Policję wzywa się w przypadku, gdy sprawca jest nietrzeźwy, nie przyznaje się do winy, nie posiada dokumentów albo w wyniku zdarzenia ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu.
Uszkodzenia samochodu i miejsce stłuczki warto udokumentować, robiąc zdjęcia telefonem komórkowym.
Dołącz do grona zadowolonych Klientów
Zadzwoń:
Napisz:
Jak ubezpieczyciel wycenia szkody? – likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku
Co zrobić po stłuczce, aby dostać pieniądze?
Poniżej przedstawiamy etapy wyceny odszkodowania za zniszczony samochód.
- Poszkodowany zgłasza szkodę firmie ubezpieczeniowej.
Do wniosku należy dołączyć oświadczenie sprawcy kolizji. Warto też przedstawić zdjęcia zniszczeń. - Rzeczoznawca z towarzystwa dokonuje oględzin uszkodzonego pojazdu.
W przypadku drobnych zniszczeń (np.: porysowanej karoserii, małych wgnieceń) ubezpieczycielowi mogą wystarczyć jedynie zdjęcia szkody wykonane przez zgłaszającego.
- Wartość szkody wyliczają systemy komputerowe.
Mogłoby się wydawać, że takie programy obiektywnie wyceniają koszty naprawy – niestety zazwyczaj jest wręcz przeciwnie. Kosztorys do odszkodowania z OC sporządzany jest przez specjalistów pracujących dla towarzystwa ubezpieczeniowego, posługujących się takimi programami, jak np. Audatex. Programy te zawierają dane na temat cen części, zarówno oryginalnych, jak i zamienników oraz koszty roboczogodzin w warsztatach samochodowych. To rzeczoznawca jest odpowiedzialny jakie wpisze parametry przy wyliczaniu szkody. - Ubezpieczyciel przekazuje kosztorys naprawy samochodu zgłaszającemu wraz z decyzją o odszkodowaniu.
W dokumencie powinny być wymienione wszystkie zniszczone części wraz z kosztami ich wymiany lub naprawy. Elementy kosztorysu opatrzone są skrótami – litera O oznacza części oryginalne, litery Q i P części o podobnej jakości, a Z inne zamienniki. Kosztorys musi uwzględniać roboczogodziny pracy fachowców. - Ewentualne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.
Jeśli naprawa okaże się droższa, niż przewidywał to kosztorys przygotowany przez firmę ubezpieczeniową, możesz wnioskować o dopłatę do odszkodowania.
Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy
Kierowca dostaje odszkodowanie i nagle okazuje się, że… środki na naprawę samochodu nie są wystarczające.
Dlaczego?
Oto 4 główne sztuczki, które stosują firmy ubezpieczeniowe, aby zaniżyć sumę odszkodowania:
- Wycena naprawy oparta na częściach nieoryginalnych.
Powszechnie wiadomo, że części z salonu są dużo droższe niż nieoryginalne. Na tej różnicy zyskują firmy ubezpieczeniowe, wpisując do kosztorysu tańsze zamienniki. Najczęściej dzieje się tak, gdy wcześniej w samochodzie były już zamontowane części nieoryginalne.
- Urealnienie wartości części.
Ubezpieczyciel twierdzi, że element jest wyeksploatowany, więc umieszcza w kosztorysie pomniejszoną wartość. - Zaniżanie kosztów robocizny.
Sprawdzony mechanik kosztuje. Tymczasem ubezpieczyciel nie dość, że zaniża stawki, to uwzględnia nierealną liczbę godzin pracy potrzebnych do naprawy samochodu.
- Kwalifikacja zniszczenia jako szkody całkowitej.
Dotyczy to zwłaszcza starszych samochodów. Dzieje się tak, gdy uszkodzenia samochodu są poważne, a naprawa droga. Ubezpieczyciel próbuje udowodnić, że koszty przywrócenia pojazdu do stanu przed wypadkiem przewyższają jego wartość. Dodatkowo firma ubezpieczeniowa zaniża wartość rynkową pojazdu lub zawyża ceny nieuszkodzonych elementów. W efekcie kwota zaproponowana przez ubezpieczyciela jest niska.
Nie musisz zgadzać się z kwotą zaproponowaną przez ubezpieczyciela, możesz wystąpić o dopłatę!
Odszkodowania – Warszawa
Nie dopłacaj za naprawę z własnej kieszeni! Co zrobić, kiedy pieniądze z odszkodowania nie wystarczają? Po pierwsze: jeśli masz, zachowaj wszystkie faktury i rachunki związane z naprawą pojazdu, po drugie: sprawdź, czy wszystkie konieczne naprawy zostały uwzględnione w kosztorysie sporządzonym przez ubezpieczyciela.
Skontaktuj się z nami – bezpłatnie wycenimy Twoją szkodę i pomożemy Ci uzyskać dopłatę do odszkodowania. Dołącz do grona kierowców, którym pomogliśmy w nierównej walce z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Niczym nie ryzykujesz – nasze wynagrodzenie to prowizja od Twojego sukcesu.
O dopłatę możesz się ubiegać, jeśli od zdarzenia nie minęły 3 lata. Nie czekaj, zgłoś się po pomoc w uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy już teraz.
Nie czekaj, skontaktuj się z nami:
Zadzwoń:
Napisz:
Opinie
Zaloguj się by umiescić wpis
Zdecydowałam się na tą kancelarię z kilku powodów: udowodnili swoje duże doświadczenie, są z Warszawy (większość pozostałych firm było z innych regionów kraju), byli pod ręką, Pan Grzegorz prowadzący moją sprawę wszystko dokładnie mi wytłumaczył i "opiekował" się moją sprawą do końca sprawy sądowej - idealny kontakt.
Wygrałam, a raczej kancelaria, w sądzie pieniądze, których się spodziewaliśmy, trochę to trwało ale na pewno warto było poczekać.... Collapse
Do wyboru tej własnie firmy, spośród chyba pięciu, przekonała mnie przede wszystkim ogólnie rozumiana szczerość w tym co mnie czeka, ile to wszystko będzie trwało no i jaką kwotę odszkodowania dostanę. Konkurencja przekonywała mnie, że wszystko pójdzie szybciej i lepiej niż się spodziewam.
Tymczasem sprawdził się ten bardziej czarny scenariusz ale teraz już wiem, że inaczej się po prostu nie dało.
Podsumowując, wypiszę zalety: duża wiedza merytoryczna, doświadczenie, uczciwość, nie wygórowane wynagrodzenie, super kontakt z osobą prowadzącą sprawę od początku do końca i są z Warszawy, co dla mnie też było plusem.
Minusy ? Nic mi do głowy nie przychodzi :)... Collapse
Po wypadku za bardzo nie wiedziałem jak zabrać się za załatwianie sprawy.
Wszystko dość długo trwało ale takie są niestety terminy w sądach.
Grunt że na końcu dostałem to co mi się należało – czyli sporą kasę... Collapse
Polecamy również:
Odszkodowanie z OC sprawcy
Utrata wartości atua
Szkoda całkowita samochodu
Zniszczona nieruchomość
Skontaktuj się z nami
Dane kontaktowe:
Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa
tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl
Lokalizacja: