+48 22 295 16 32 biuro@enres.pl

WYPADEK W PRACY

ODSZKODOWANIE POWYPADKOWE

Szacuje się, że w samej Warszawie brakuje prawie 35 tys. pracowników. Taki stan rzeczy prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, w których w wielu firmach na jedną osobę nakładane jest zbyt wiele obowiązków, przez co pracownik staje się przemęczony i rozkojarzony, a w wielu zawodach to prosta droga do tragedii.

Gdy dojdzie do wypadku w pracy, padają pytania: jakie odszkodowanie powypadkowe można otrzymać? Kto jest odpowiedzialny za jego wypłacenie?

Jakie dokumenty przygotować przed złożeniem wniosku u ubezpieczyciela?

Odpowiedzi na te pytania nie zawsze są proste, ale nasi specjaliści, opierając się na wieloletnim doświadczeniu, z przyjemnością pomogą rozwikłać wszelkie trudności i otrzymać najwyższą możliwą kwotę odszkodowania za wypadek w pracy nie tylko w Warszawie.

Odszkodowanie za wypadek w pracy

Wypadek w pracy

kiedy należy się nam odszkodowanie?

Zacznijmy jednak od początku i ustalmy, kiedy występuje wypadek w pracy, za który możemy ubiegać się o odszkodowanie. Mówimy o nim wtedy, gdy nagle i nieoczekiwanie, z powodu czynników zewnętrznych, dochodzi do urazu lub śmierci osoby wykonującej obowiązki służbowe. Odszkodowanie będzie przysługiwało także, jeśli do wypadku doszło podczas podróży służbowej lub w drodze do lub z pracy.

O wypłacenie odpowiednich świadczeń mogą ubiegać się osoby zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Rekompensata za poniesiony uszczerbek na zdrowiu nie zostanie wypłacona pracownikowi, jeśli ten całkowicie przyczynił się do powstania zdarzenia w skutek niedbalstwa czy umyślnego działania, nie przestrzegał przepisów bezpieczeństwa lub był pod wpływem środków odurzających.

Dołącz do grona zadowolonych Klientów

 

Zadzwoń:

Napisz:

Wypadek w pracy – kto wypłaci odszkodowanie?

Odszkodowanie za wypadek w pracy

Każdemu pracownikowi poszkodowanemu w wypadku przy pracy należy się jednorazowe odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy pracodawca odprowadza za podwładnych składki do ZUS, z których w razie nieprzewidzianych zdarzeń wypłacane są odpowiednie świadczenia.

Wysokość odszkodowania powypadkowego dla pracownika zależy od tego, czy poszkodowany doznał długotrwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu. Długotrwały uszczerbek na zdrowiu występuje wtedy, gdy powrót do zdrowia trwa dłużej niż sześć miesięcy, ale są szanse na wyleczenie. Natomiast stały uszczerbek na zdrowiu to sytuacja, w której odniesione obrażenia powodują trwałe upośledzenie czynności organizmu.

Kiedy wypadek w pracy spowodował śmierć ubezpieczonego pracownika, jego rodzina może walczyć o przyznanie renty.

O wyższe odszkodowanie z ZUS za wypadek w pracy lub podczas podróży do i z pracy warto ubiegać się dopiero po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Jeśli uszczerbek na zdrowiu będzie wymagał kilkuletniego procesu leczenia – by rozpocząć proces starania się o odszkodowanie wystarczy zaświadczenie lekarskie. Jeśli poszkodowana osoba utraciła w wyniku wypadku możliwość dalszego wykonywania pracy, ma ona możliwość starania się o rentę z ZUS. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której pieniądze wypłacone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pokryją w całości szkód poniesionych przez pracownika, ten może ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w pracy bezpośrednio od pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że o tego typu rekompensatę można starać się dopiero po otrzymaniu odszkodowania z ZUS. Tutaj także, jeśli pracownik nie może dalej wykonywać pracy zarobkowej lub wymaga stałej opieki medycznej, jest możliwość starania się o wypłacanie przez pracodawcę renty powypadkowej.

Warto zauważyć, że jeśli osoba poszkodowana w wyniku wypadku w pracy wraca do zdrowia na zwolnieniu lekarskim, przysługuje jej zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia.

Świadczenia te są wypłacane przez maksymalnie 182 dni, po czym, jeśli ciągle istnieje taka potrzeba, poszkodowany może wystąpić o przyznanie na cały rok świadczeń rehabilitacyjnych.

Jak ubiegać się o odszkodowanie powypadkowe

za wypadek przy pracy lub w drodze do i z pracy?

Specjaliści naszej kancelarii, jedni z najlepszych w Warszawie, radzą by starania o odszkodowanie powypadkowe za wypadek przy pracy rozpocząć jak najszybciej po zdarzeniu. Jeśli tylko jest taka możliwość, wypadek należy niezwłocznie i na piśmie zgłosić przełożonemu.

Po otrzymaniu zawiadomienia, pracodawca powinien zorganizować zespół powypadkowy, który ma za zadanie ustalić okoliczności zdarzenia i sporządzić w ciągu 14 dni protokół powypadkowy. Zostaną w nim zawarte wszystkie niezbędne do ubiegania się o odszkodowanie dokumenty, takie jak: zdjęcia z miejsca wypadku, zeznania świadków i poszkodowanego oraz wszelka dokumentacja medyczna. ZUS wypłaca odszkodowanie za wypadek przy pracy na podstawie zaświadczenia komisji lekarskiej. Decyzja o wypłacie środków powinna zostać podjęta po 14 dniach od otrzymania zaświadczenia, natomiast wypłata pieniędzy powinna nastąpić do 30 dni od ogłoszenia decyzji.

Jeżeli poszkodowany pracownik uważa, że odszkodowanie powypadkowe, które mu wypłacono z ZUS jest zbyt małe, może zdecydować się o wypłatę dodatkowych środków od pracodawcy. Musi wtedy udowodnić, że do wypadku doszło z powodu zaniedbań przełożonego.

To nie zawsze proste i przyjemne działanie, dlatego też ciągnące się latami postepowanie sądowe nie jest rzadkością w sytuacjach walki o odszkodowanie za wypadek w pracy. Nasza Kancelaria Enres ma siedzibę w Warszawie, możesz skontaktować się z nami również telefonicznie lub mailowo. Jeśli chcesz otrzymać godne odszkodowanie powypadkowe za wypadek w pracy, nasi eksperci przedstawią Ci najskuteczniejsze sposoby działania i poprowadzą Cię na każdym etapie procesu.

Nie czekaj, skontaktuj się z nami:

Zadzwoń:

Napisz:

Wiedza naszych specjalistów w zakresie dochodzenia odszkodowań powypadkowych, pozwoliła nam uzyskać status stałego eksperta w stacji TVN TURBO.

Po raz kolejny zostaliśmy docenieni za nasz profesjonalizm i rzetelność.

Odszkodowanie za wypadek w pracy

Polecamy również:

9

Wypadek na pasach

9

Potrącenie rowerzysty

9

Wypadek śmiertelny

9

Wypadek motocyklisty

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl

15 + 1 =

Lokalizacja: