SZKODA CAŁKOWITA AUTA PO WYPADKU
Czasami nawet po niewielkiej stłuczce na np. parkingu w Warszawie, poszkodowany kierowca doznaje szoku dowiadując się, że ubezpieczyciel wycenił zniszczenia poniesione przez pojazd jako szkodę całkowitą.
Tego rodzaju „wyrok” niejednokrotnie łączy się ze sporymi stratami finansowymi po stronie osoby starającej się o odszkodowanie powypadkowe z OC sprawcy.
Ubezpieczyciele wykorzystują ten typ kwalifikacji – szkodę całkowitą, aby wypłacać mniejsze odszkodowanie po wypadku.
Co zrobić jeśli już dojdzie do takiego przypadku?
Czym jest szkoda całkowita i jak wpływa na odszkodowanie?
Uszkodzenia samochodu zakwalifikowane przez ubezpieczyciela jako szkoda całkowita często nie oznacza tego, że po wypadku pojazd nadaje się tylko na złom. Towarzystwo ubezpieczeniowe przygotowując kosztorys do wypłacenia odszkodowania z OC może stwierdzić ten typ szkody, jeśli suma kosztów naprawy auta przekracza 100% jego wartości w dniu, w którym doszło do wypadku, a więc z ekonomicznego punktu widzenia – nie opłaca się go naprawiać. Trochę inaczej wygląda sytuacja z polisą AC – tam szkoda całkowita jest określana już wtedy, gdy koszt naprawy przekracza 70% wartości samochodu.
Wróćmy jednak do szkody całkowitej wypłacanej w ramach odszkodowania z OC sprawcy wypadku. Gdy ubezpieczyciel orzeknie ten typ szkody, nie mają już dla niego znaczenia koszty naprawy pojazdu. Wysokość wypłaconej rekompensaty oblicza się metodą dyferencyjną (różnicową) i od określonej wartości pojazdu przed wypadkiem odejmuje się oszacowaną wartość wraku samochodu. Różnica stanowi wtedy wysokość należnego odszkodowania. Teoretycznie więc poszkodowana osoba może sprzedać rozbity pojazd, a to co otrzyma ze sprzedaży, dodać do kwoty wypłaconej przez ubezpieczyciela i tym samym nie stracić pieniędzy. W praktyce jednak nie działa to tak idealnie i wypłacane m.in. w Warszawie odszkodowania są drastycznie zaniżane, ponieważ towarzystwa nadużywają kwalifikowania szkód jako całkowite. Czasem wystarczy, że auto ma już kilka lat, a rzeczoznawca działający w interesie ubezpieczyciela do wyceny naprawy wykorzysta kwoty za najdroższe części i serwis w ASO. Wtedy szansa na to, że kwota naprawy przekroczy wartość samochodu jest bardzo duża. Dodatkowo pracownicy towarzystwa często zawyżają wartość wraku powypadkowego, co jeszcze bardziej zmniejsza kwotę należnego odszkodowania. Orzekanie szkód całkowitych działa na niekorzyść kierowcy również w sytuacji, w której właściciel uszkodzonego pojazdu nie chce się go pozbywać – wtedy napraw musi dokonać z własnej kieszeni, a z polisy OC sprawcy otrzymuje bardzo niską sumę.
Dołącz do grona zadowolonych Klientów
Zadzwoń:
Napisz:
W jaki sposób uchronić się przed zaniżeniem odszkodowania w przypadku szkody całkowitej?
Przede wszystkim koniecznie należy wystąpić do ubezpieczyciela o udostępnienie całej dokumentacji związanej z odszkodowaniem, czyli m.in.: protokół oględzin uszkodzonego pojazdu, wycenę pojazdu na dzień szkody i w stanie po wypadku czy kosztorys naprawy. Chcąc poważyć orzeczenie o szkodzie całkowitej, jako pierwsze sprawdźmy w jaki sposób towarzystwo określiło wartość samochodu sprzed wypadku, czy wzięło pod uwagę dodatkowe czynniki podnoszące wartość pojazdu, jak np. bogatsze wyposażenie czy niski przebieg. Każdy z tych szczegółów może wpłynąć na kwotę odszkodowania z OC. Następnie, jeśli o likwidację szkody ubiegamy się na terenie np. Warszawy, zorientujmy się, w którymś z lokalnych warsztatów, ile tak naprawdę może kosztować naprawa naszego samochodu i skonfrontujmy to z kwotami przedstawionym przez ubezpieczyciela. Podpytajmy również, na ile wyceniany jest wrak naszego pojazdu.
Jeśli jesteśmy pewni, że szkoda całkowita w naszym przypadku została niesłusznie orzeknięta przez ubezpieczyciela, możemy odwołać się od jego decyzji i wnieść o zapłatę za naprawę pojazdu. Jeżeli jesteśmy w stanie udowodnić, że suma napraw pozwalających przywrócić samochód do stanu sprzed wypadku nie przekracza jego wartości (przedstawiając odpowiednie rachunki i faktury), wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zobligowane do wypłaty odszkodowania z OC za naprawę, a nie szkodę całkowitą. Dodatkowo, będziemy mogli wnosić o zwrot kosztów uzyskania orzeczenia niezależnego rzeczoznawcy.
Jeśli ubezpieczyciel odrzuci nasze odwołanie od szkody całkowitej, pozostaje nam dochodzenie naszych praw na drodze sądowej. Jednak skierowanie sprawy do sądu i walka z prawnikami towarzystwa ubezpieczeniowego nie będzie łatwym i przyjemnym zadaniem. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy skutecznie przeprowadzą postępowanie przez wszystkie etapy i pomogą uzyskać maksymalne odszkodowanie z OC. Warszawa, ul. Św. Jacka Odrowąża 15 – tu znajduje się siedziba Kancelarii Enres. Przyjdź i dowiedz się, ile pieniędzy czeka na Ciebie u ubezpieczyciela. Możesz także do nas zadzwonić lub wysłać wiadomość na e-mail znajdujący się na naszej stronie internetowej. Pomożemy Ci zlikwidować Twoją szkodę!
Nie czekaj, skontaktuj się z nami:
Zadzwoń:
Napisz:
OPINIE
Zaloguj się by umiescić wpis
Zdecydowałam się na tą kancelarię z kilku powodów: udowodnili swoje duże doświadczenie, są z Warszawy (większość pozostałych firm było z innych regionów kraju), byli pod ręką, Pan Grzegorz prowadzący moją sprawę wszystko dokładnie mi wytłumaczył i "opiekował" się moją sprawą do końca sprawy sądowej - idealny kontakt.
Wygrałam, a raczej kancelaria, w sądzie pieniądze, których się spodziewaliśmy, trochę to trwało ale na pewno warto było poczekać.... Collapse
Do wyboru tej własnie firmy, spośród chyba pięciu, przekonała mnie przede wszystkim ogólnie rozumiana szczerość w tym co mnie czeka, ile to wszystko będzie trwało no i jaką kwotę odszkodowania dostanę. Konkurencja przekonywała mnie, że wszystko pójdzie szybciej i lepiej niż się spodziewam.
Tymczasem sprawdził się ten bardziej czarny scenariusz ale teraz już wiem, że inaczej się po prostu nie dało.
Podsumowując, wypiszę zalety: duża wiedza merytoryczna, doświadczenie, uczciwość, nie wygórowane wynagrodzenie, super kontakt z osobą prowadzącą sprawę od początku do końca i są z Warszawy, co dla mnie też było plusem.
Minusy ? Nic mi do głowy nie przychodzi :)... Collapse
Po wypadku za bardzo nie wiedziałem jak zabrać się za załatwianie sprawy.
Wszystko dość długo trwało ale takie są niestety terminy w sądach.
Grunt że na końcu dostałem to co mi się należało – czyli sporą kasę... Collapse
Polecamy również:
Odszkodowanie z OC sprawcy
Zaniżony kosztorys naprawy
Utrata wartości auta
Zniszczona nieruchomość
Skontaktuj się z nami
Dane kontaktowe:
Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa
tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl
Lokalizacja: