+48 22 295 16 32 biuro@enres.pl

Czy wiesz, że w Polsce w wypadkach na hulajnodze elektrycznej życie straciło już kilka osób? E-hulajnogi stają się coraz popularniejsze; nic dziwnego mają wiele zalet: są lekkie, poręczne, pozwalają ominąć korki i szybko dotrzeć na miejsce. Niestety dochodzi do coraz większej liczby wypadków z udziałem hulajnóg, dlatego prawodawca postanowił uregulować poruszanie się na hulajnogach po drogach publicznych.

Hulajnoga – nowe przepisy

Nowe regulacje dotyczą zarówno hulajnóg elektrycznych, jak i tradycyjnych napędzanych siłą mięśni (kwalifikujących się jako urządzenia wspomagające ruch).  Sprawdź, czego nie możesz robić, jadąc hulajnogą.

  • Nie możesz przewozić innych osób, zwierząt ani ładunków,
  • nie możesz prowadzić po alkoholu,
  • nie możesz przejeżdżać hulajnogą elektryczną przez przejście dla pieszych,
  • ani korzystać z telefonu podczas jazdy.

Chodnik, droga rowerowa czy jezdnia?

Hulajnogą elektryczną możesz poruszać się po drodze dla rowerów lub jezdni (jeśli obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h). W sytuacji, gdy nie ma pasa dla rowerów, a po jezdni pojazdy mogą jeździć szybciej niż 30 km/h kierujący hulajnogą elektryczną może skorzystać z chodnika, ale musi jechać prędkością zbliżoną do prędkości pieszych. Tradycyjną hulajnogą możesz poruszać się po chodniku z zachowaniem szczególnej ostrożności. Pamiętaj, że pieszy ma pierwszeństwo w stosunku do hulajnogi.

Hulajnogi a najmłodsi

Dzieci uwielbiają hulajnogi i nie powinno się im odbierać frajdy, warto jednak zadbać, by korzystały z hulajnóg zgodnie z przepisami. Nowelizacja określa zasady poruszania się hulajnogami dla osób przed 18. rokiem życia. Dzieci poniżej 10. lat w ogóle nie mogą poruszać się po drogach publicznych hulajnogami elektrycznymi, ale mogą z nich korzystać w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Dzieci i młodzież między 10. a 18. rokiem życia, aby mogły samodzielnie jeździć hulajnogami elektrycznymi, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy z odpowiednią kategorią. Jeśli chodzi o tradycyjne hulajnogi, nie ma takich ograniczeń wiekowych.

Dołącz do grona zadowolonych Klientów

 

Zadzwoń:

Napisz:

Hulajnogi a wypadki komunikacyjne

Niestety kierujący hulajnogą w zderzeniu z samochodem jest zawsze na przegranej pozycji. Kierowca samochodu w przypadku potrącenia jadącego na hulajnodze odpowiada na zasadzie ryzyka (a nie winy). Jeśli dojdzie do wypadku, należy jak najszybciej wezwać policję, a jeśli potrzeba i pogotowie. Świadkowie zdarzenia powinni zostać na miejscu aż do przyjazdu policji. Warto także zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia i sfotografować uszkodzony sprzęt. Odszkodowanie jest wypłacane z ubezpieczenia OC sprawcy. Każdy właściciel samochodu czy motocykla jest zobowiązany posiadać ważną polisę OC.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

W wypadkach na hulajnodze ludzie najczęściej doznają urazów kończyn górnych – obojczyka, łokcia, przedramienia czy nadgarstka. Odszkodowanie powinno pokryć wszystkie koszty związane z leczeniem i rehabilitacją (w tym koszty dojazdów do placówek medycznych); zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne i psychiczne, rekompensatę za dochody utracone w wyniku wypadku (jeśli z powodu urazu nie mogłe/aś pracować).

Ile wynosi odszkodowanie za wypadek na hulajnodze?

Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników: stopnia uszczerbku na zdrowiu, powikłań, metod leczenia, kosztów rehabilitacji. Odszkodowanie za złamany obojczyk czy odszkodowanie za złamany łokieć może wynieść nawet 15 – 75 tysięcy złotych. W przypadku trudnych złamań kończyn można dostać aż ponad 100 tysięcy złotych odszkodowania. Zazwyczaj jednak kwoty odszkodowań  za złamaną nogę i odszkodowań za złamaną rękę wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Chcesz się dowiedzieć, jaka jest wartość Twojej szkody? Wycenimy ją bezpłatnie!

Odszkodowanie za zniszczoną hulajnogę

Koszt hulajnogi elektrycznej to od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Hulajnoga po wypadku niestety zazwyczaj nie nadaje się do użytkowania. Jeśli zostałeś poszkodowany/a w wypadku należy Ci się odszkodowanie za zniszczoną hulajnogę. Jeśli posiadasz rachunki za sprzęt, który został uszkodzony, koniecznie przedstaw je ubezpieczycielowi.

Kierujący hulajnogami, coraz częściej decydują się na noszenie kasku. I dobrze, bo w ten sposób zwiększają swoje bezpieczeństwo w razie ewentualnego wypadku. Musisz jednak pamiętać, że kask po wypadku (niezależnie od tego widać na nim uszkodzenia, czy nie) nadaje się tylko do wyrzucenia, dlatego zarządzaj do ubezpieczyciela sprawcy wypadku zwrotu całkowitej wartości kasku.

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania za wypadek na hulajnodze

Masz problemy w uzyskaniu odszkodowania? Ubezpieczyciel zaniża wartość zniszczonego sprzętu? To niestety częsta praktyka, ale wiemy jak z tym walczyć! Skontaktuj się z nami, dowiedz się, ile możesz dostać od ubezpieczyciela. Bezpłatnie wycenimy Twoją szkodę.

 

Ostatnie wpisy z bloga

Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

Odszkodowanie za złamany nadgarstek

Odszkodowanie za złamany nadgarstek? Do zdarzenia doszło w wyniku wypadku albo poślizgnięcia? Zobacz, jakie kroki podjąć, żeby dostać uczciwe odszkodowanie. Pani Zofia ma 64 lata i cierpi na osteoporozę. To choroba, która często występuje u kobiet po 60 roku życia i...

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl

Lokalizacja: