+48 22 295 16 32 biuro@enres.pl

Konsekwencje złamania kręgosłupa w wyniku wypadku często są bardzo poważne, a powrót do zdrowia długi i skomplikowany. Odszkodowania za tego typu uszczerbek na zdrowiu powinny obejmować nie tylko koszty leczenia i rehabilitacji, ale również zadośćuczynienie za uraz psychiczny czy rentę powypadkową. Choć najczęstszymi sytuacjami, przez które dochodzi do złamania kręgosłupa są wypadki komunikacyjne, to jednak tego typu urazu można nabawić się również w fizycznej pracy, podczas skoków do wody czy upadku ze schodów. Każdy przypadek jest inny, ale pokrzywdzonych łączy zazwyczaj jeden wspólny mianownik – problemy przy uzyskaniu odszkodowania za złamany kręgosłup. Ubezpieczyciele często odmawiają wypłaty pieniędzy lub drastycznie zaniżają wysokość rekompensaty.

Kto zapłaci i jak wysokie będzie odszkodowanie za złamany kręgosłup?

Urazy kręgosłupa są niezwykle dotkliwe i niebezpieczne, mogą nawet zagrażać życiu poszkodowanego lub powodować trwałe kalectwo. Jeśli do złamania kręgosłupa dojdzie w pracy, a pokrzywdzona osoba nie przyczyniła się do powstania szkody, ma ona prawo ubiegać się o wypłatę odszkodowania z ZUS, a jeśli te nie będzie wystarczające, także bezpośrednio od pracodawcy. W sytuacjach, w których do złamania dochodzi w wyniku np. upadku ze schodów, roszczenia można zgłosić do ubezpieczyciela osoby, która zaniedbała ich stan (schody mogły być mokre, oblodzone lub uszkodzone). Istnieją także przypadki, w których jedyna możliwością wypłaty pieniędzy za uszczerbek na zdrowiu będzie nieobowiązkowa polisa na życie lub NNW – tutaj zazwyczaj bardzo trudno dochodzi się swoich praw i wiele zależy od zapisów w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Kiedy dojdzie do złamania kręgosłupa w wyniku kolizji drogowej lub potrącenia przez samochód na pasach, teoretycznie o odszkodowanie nie powinno być trudno. Znamy przecież sprawcę zdarzenia i wiemy, do jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego zgłosić się po pieniądze z polisy OC. W praktyce jednak nawet wtedy możemy spotkać się z odmową lub otrzymać bardzo niskie odszkodowanie zdrowotne. A przecież złamanie kręgosłupa to bardzo poważny uraz, który może skutkować także negatywnymi dolegliwościami nawet długo po wyleczeniu. Mowa tutaj nie tylko o kalectwie, ograniczeniach ruchowych, ale także zawrotach głowy, zaburzeniach oddechowych, nieprzyjemnym mrowieniu czy po prostu urazie psychicznym po wypadku samochodowym, który może skutkować uciążliwymi lękami. Oszacowanie wysokości odszkodowania za załamany kręgosłup nie jest proste. Kwoty te są rzędu 30.000,00 zł do nawet 2.000.000 zł.

Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane urazy kręgosłupa. Jeśli ktoś będzie zainteresowany szczegółowym wyliczeniem wysokości odszkodowania, prosimy o kontakt i opisanie swojego przypadku, bądź też prosimy przesłać do dokumentację medyczną.

 

ZŁAMANY KRĘGOSŁUP

RODZAJE URAZÓW

USZKODZENIA KRĘGOSŁUPA W ODCINKU SZYJNYM, OGRANICZENIE RUCHOMOŚCI, ZESZTYWNIENIE

(NIE DOTYCZY WHIPLASH)

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

15 -35 %

45 000 zł – 105 000 zł

URAZ KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO

SKRĘCENIE, STŁUCZENIE, NIEWIELKIE USZKODZENIE
APARATU WIĘZADŁOWEGO

 

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

1 – 5 %

2000 zł – 15 000 zł

 USZKODZENIA RDZENIA KRĘGOWEGO 

 PORAŻENIE BĄDŹ NIEDOWŁAD KOŃCZYN

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

40 -100 %

100 000 zł – 300 000 zł

Odszkodowanie z OC sprawcy za złamany kręgosłup – co obejmuje?

Przygotowując dokumentację dla ubezpieczyciela dotyczącą uszczerbku na zdrowiu, powinniśmy zadbać o to, by zawierała ona dowody poniesienia wszystkich obciążeń finansowych związanych z powrotem do zdrowia. Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym należy nam się m.in. za koszty: opieki medycznej, lekarstw, prywatnych wizyt, dojazdów, rehabilitacji (o której więcej w tekście poniżej) czy wyrównania utraconego w wyniku wypadku zarobku. Istotne jest także zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, ból i cierpienie oraz renta powypadkowa, jeśli doszło do trwałego uszczerbku. Nasza kancelaria wspiera pokrzywdzonych w walce o sprawiedliwe odszkodowanie za złamany kręgosłup. Skontaktuj się z nami, a pomożemy odzyskać od ubezpieczyciela pieniądze za doznaną szkodę!

 

Ostatnie wpisy z bloga

ZŁAMANY KRĘGOSŁUP ODSZKODOWANIE PO WYPADKU

Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

Czy wiesz, że w Polsce w wypadkach na hulajnodze elektrycznej życie straciło już kilka osób? E-hulajnogi stają się coraz popularniejsze; nic dziwnego mają wiele zalet: są lekkie, poręczne, pozwalają ominąć korki i szybko dotrzeć na miejsce. Niestety dochodzi do coraz...

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl

10 + 4 =

Lokalizacja: