+48 22 295 16 32 biuro@enres.pl

Konsekwencje powypadkowe związane z urazami głowy mogą być bardzo poważne i nigdy nie wolno ich lekceważyć. Z racji tego, że mózg jest odpowiedzialny za wszystkie czynności organizmu, odszkodowania za urazy głowy wywalczane w trakcie procesów sądowych są zazwyczaj wysokie. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy obrażenia przyniosły negatywne skutki nie tylko fizyczne, ale także np. uraz psychiczny po wypadku samochodowym. Uszkodzenie nawet niewielkiego obszaru mózgu może doprowadzić do trwałego kalectwa, a te wiąże się z niewyobrażalnym cierpieniem i ograniczeniami w życiu codziennym, które trudno wycenić. Utrata wzroku, mowy, słuchu, smaku i węchu, zaburzenia równowagi, problemy z czuciem i koncentracją, stany lękowe… Jeśli do tych następstw doszło z powodu winy osób trzecich, mamy prawo do ubiegania się o godne odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, a także zwrot wszystkich kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją oraz zadośćuczynienie za cierpienie.\

Z jakiego tytułu odszkodowanie za uraz głowy?

Choć do urazów głowy często dochodzi podczas wypadków komunikacyjnych, zwłaszcza z udziałem motocyklistów, rowerzystów lub pieszych, odszkodowanie można także otrzymać za uraz wynikający z zaniedbań w miejscach publicznych (np. sklepach, gdzie występują wysokie półki czy mokra nawierzchnia) lub miejscach pracy, gdzie prowadzone są roboty na wysokościach (np. place budowy, hale produkcyjne, magazyny). Jeśli do wypadku dojdzie, w którymś z wyżej wymienionych miejsc zawsze będziemy mogli ustalić osobę lub instytucję odpowiedzialną za niedopatrzenia i kto powinien wypłacić nam odszkodowanie za uraz głowy. Za wypadek w pracy pieniądze wypłaci nam ZUS, za upadek na śliskiej nawierzchni świadczenia będziemy mogli otrzymać z ubezpieczenia osoby odpowiedzialnej za dany teren lub jeśli taką posiadamy – prywatnej polisy na życie czy NNW.

Wracając do wypadków komunikacyjnych – nawet podczas drobnej stłuczki w wyniku nagłego szarpnięcia może dojść do wstrząsu mózgu, za który także możemy starać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Jeśli na miejsce kolizji nie zostały wezwane służby medyczne, sami udajmy się po takim zdarzeniu do lekarza. To on powinien ocenić, czy nie doszło do poważniejszego urazu głowy. Zdarza się, że negatywne skutki wypadku objawiają się dopiero po jakimś czasie. Nawet jeśli żadne obrażenia nie są widoczne, uraz psychiczny po wypadku samochodowym może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.

Co obejmuje odszkodowanie po urazie głowy i ile można otrzymać pieniędzy?

Odszkodowanie wypłacane po wypadku samochodowym, w którym ucierpiała nasza głowa, zależne jest m.in. od procentu uszczerbku na zdrowiu. Trzeba zauważyć, że suma procentów może przekroczyć 100, ponieważ każde uszkodzenie związane z wypadkiem jest określane osobno, a wartości te łączą się, jeśli uszkodzeń jest więcej. Dodatkowo odszkodowanie obejmuje także koszty leczenia, rehabilitacji (ta po urazie głowy może być bardzo skomplikowana – więcej przeczytacie o niej w tekście poniżej), opieki nad poszkodowanym, utraconych zarobków oraz zadośćuczynienie za cierpienie psychiczne. Brana pod uwagę powinna być również sytuacja życiowa, w której po wypadku znajdzie się poszkodowany – może utracić zdolność do opieki nad dziećmi, a nawet do podstawowych czynności życiowych. Zdarza się, że niezbędna będzie renta powypadkowa. Pamiętajmy, że kwoty odszkodowań orzekanych przez sąd są zazwyczaj nawet kilkukrotnie wyższe niż te zaproponowane przez ubezpieczyciela! Kancelaria odszkodowcza Enres Warszawa zajmie się Twoją sprawą po wypadku i odzyska Twoje pieniądze od ubezpieczyciela.

Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane urazy. Jeśli ktoś będzie zainteresowany szczegółowym wyliczeniem wysokości odszkodowania, prosimy o kontakt i opisanie swojego przypadku, bądź też przesłać mailem dokumentację medyczną.

URAZ GŁOWY

RODZAJE URAZÓW

USZKODZENIE POWŁOK CZASZKI (BEZ USZKODZEŃ KOSTNYCH)

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

5 – 25%

15 000 zł – 75 000 zł

USZKODZENIE KOŚCI SKLEPIENIA I PODSTAWY CZASZKI

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

5 -10 %

15 000 zł – 30 000 zł

UBYTEK W KOŚCIACH CZASZKI W ZALEŻNOŚCI OD ROZMIARU ŚREDNICY

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

7 – 25 %

21 000 zł – 75 000 zł

Urazy głowy to wyjątkowo ciężkie przypadki, gdyż z reguły na uszkodzenie zostaje narażony sam mózg. Nawet w przypadku stłuczenia, bez naruszenia powłok czaski, towarzyszący mu obrzęk może mieć katastrofalne skutki dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Ze względu na fakt, iż w przypadku urazów głowy pacjenci często są przez długi czas nieprzytomni, terapia już na tym etapie powinna obejmować również rehabilitację. Pozwala to na zachowanie odpowiedniej siły mięśniowej i ruchomości poszczególnych kończyn, a po przebudzeniu szybszy powrót do jak najszerszego zakresu zdolności psychoruchowych. Często jednak pomimo kilkuletniej rehabilitacji pacjenci nie są w stanie powrócić do pełnej sprawności. Warto jednak próbować, zwłaszcza jeżeli mamy możliwość skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Takich znajdziemy np. we współpracującej z nami od lat renomowanej klinice ortopedycznej w Warszawie. Zatrudnieni tam fizjoterapeuci posiadają ogromne doświadczenie w pracy z osobami po urazach głowy, z niedowładami czy też porażeniem, dzięki czemu są w stanie zadbać o Państwa kompleksową rehabilitację. Posiadają również nowoczesny sprzęt, dzięki czemu mogą zaproponować Państwu nie tylko same odpowiednio dopasowane do potrzeb ćwiczenia, ale również różnorodne zabiegi takie jak np. laseroterapia czy krioterapia. Z naszej strony gwarantujemy, że korzystając z usług tej kliniki zrobimy wszystko, by koszt rehabilitacji został pokryty przez ubezpieczyciela w ramach dochodzenie odszkodowania po wypadu.

Ostatnie wpisy z bloga

URAZ GŁOWY, WSTRZĄS MÓZGU – JAKIE ODSZKODOWANIE

Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

Czy wiesz, że w Polsce w wypadkach na hulajnodze elektrycznej życie straciło już kilka osób? E-hulajnogi stają się coraz popularniejsze; nic dziwnego mają wiele zalet: są lekkie, poręczne, pozwalają ominąć korki i szybko dotrzeć na miejsce. Niestety dochodzi do coraz...

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl

14 + 2 =

Lokalizacja: