POTRĄCENIE PIESZEGO NA PASACH
– 7 pytań, 7 odpowiedzi
ODSZKODOWANIA POWYPADKOWE
W zderzeniu z samochodem pieszy jest zawsze na przegranej pozycji – nie chronią go pasy bezpieczeństwa, karoseria samochodu czy poduszki powietrzne, na delikatne ludzkie ciało działają ogromne siły i łatwo o poważne obrażenia. Właśnie dlatego prawodawca stara się chronić pieszych. Na pasach to pieszemu przysługuje pierwszeństwo. Kierowca ma obowiązek zachować ostrożność i przepuścić osobę, która chce przejść przez zebrę.
Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na pasach?
Co grozi kierowcy za potrącenie pieszego?
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na 7 najczęściej zadawanych pytań na temat odszkodowań za potrącenie na pasach. Rozwiejemy też wątpliwości odnośnie nowelizacji przepisów drogowych z 2021 roku.
1. Potrąciłem pieszego, co mi grozi?
W zdecydowanej większości przypadków to kierowca ponosi winę za potrącenie pieszego na pasach. Konsekwencje określa artykuł 177 kodeksu karnego. Potrącenie pieszego to przestępstwo, a sprawcę czeka sprawa w sądzie karnym. Należy zwrócić uwagę, że za wypadek na pasach kierowca odpowiada na zasadzie ryzyka: to znaczy, że jest z góry uznawany za winnego, chyba że udowodni winę pieszego, winę osoby trzeciej lub działanie siły wyższej.
Sąd może nakazać sprawcy zapłatę nawiązki na rzecz poszkodowanego. W takim wypadku kierowca może zażądać zwrotu tej kwoty ze swojej polisy OC.
Jeśli ubezpieczyciel odmawia zwrotu nawiązki, odwołuj się, pozwij go w sądzie cywilnym lub skontaktuj się z nami, podpowiemy, co zrobić.
2. Jakie odszkodowanie za potrącenie pieszego?
Wysokość świadczeń zależy przede wszystkim od stopnia uszczerbku na zdrowiu, czyli od obrażeń ciała i ich kwalifikacji. Inne będzie odszkodowanie za złamanie obojczyka, inne odszkodowanie za złamaną nogę, a jeszcze inne za złamaną rękę. Na kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia wpływają okoliczności związane z codziennym funkcjonowaniem poszkodowanego po wypadku i jego zdolnością do wykonywania pracy. Bardzo istotne jest to, czy poszkodowany powrócił, bądź ma szanse na całkowity powrót do zdrowia. W przypadku trwałych konsekwencji wypadku, zadośćuczynienie będzie zdecydowanie wyższe.
Świadczenia powinny pokrywać:
- koszty leczenia i rehabilitacji;
- koszty dojazdów do placówek medycznych;
- koszty opieki nad osobą poszkodowaną;
- zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne i psychiczne;
- rentę wynagradzającą utracone w wyniku wypadku zarobki;
- koszty przekwalifikowania się, jeśli z powodu odniesionych obrażeń poszkodowany może dalej pracować w swoim zawodzie.
3. Straciłem bliskiego w wyniku potrącenia, jakie świadczenia powinienem otrzymać?
Niestety w naszym kraju niemal codziennie zdarza się śmiertelne potrącenie na pasach. Warszawa jest pełna niebezpiecznych przejść dla pieszych. W 2020 roku w Warszawie zginęło 47 pieszych, a w całej Polsce 631.
Jeśli straciłeś bliską osobę w wypadku, powinieneś otrzymać:
- zwrot kosztów pogrzebu;
- odszkodowanie za pogorszenie warunków życiowych;
- zadośćuczynienie za ból i cierpienie psychiczne;
- rentę, jeśli ofiara wypadku dokładała się do utrzymania rodziny.
4. Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?
Aby uzyskać odszkodowanie, należy zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej, wypełnić formularz, załączyć kopie dokumentacji medycznej, rachunków i faktur itp. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wydanie decyzji i wypłatę odszkodowania.
Niestety zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe zaniżają kwoty wypłacanych świadczeń. W takim wypadku należy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, a jeśli nie przyniesie to skutku, założyć sprawę w sądzie cywilnym.
W razie jakichkolwiek problemów z ubezpieczycielem warto oszczędzić sobie stresu i skorzystać ze wsparcia ekspertów. Kancelaria Enres oferuje pomoc w uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy. Bezpłatnie wycenimy Twoją szkodę, dzięki temu dowiesz się jakie odszkodowanie jest należne. Wesprzemy Cię naszą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem na każdym etapie sporu z ubezpieczycielem. Gwarantujemy wysokie odszkodowanie. Nie musisz martwić się o koszty, nasze wynagrodzenie, to prowizja od Twojego sukcesu.
Dołącz do grona zadowolonych Klientów
Zadzwoń:
Napisz:
5. Co zmienia nowelizacja kodeksu drogowego?
Pierwszego czerwca 2021 roku w życie weszła nowelizacja kodeksu drogowego, jej celem jest poprawa bezpieczeństwa najbardziej narażonych użytkowników dróg i zmniejszenie liczby potrąceń pieszych na pasach.
Oto trzy najważniejsze zmiany:
- Pierwszeństwo ma nie tylko pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, ale także pieszy oczekujący na możliwość wejścia na nie (wyjątek: pierwszeństwo przed pieszym ma tramwaj).
- To kierowca musi zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo na nie wchodzącego.
- Pieszy na jezdni nie może korzystać z telefonu.
6. Co, jeśli wina jest obustronna?
Jeśli do wypadku na pasach przyczynił się zarówno kierowca, jak i pieszy, pieszy wciąż może otrzymać odszkodowanie, ale to ile ono wyniesie, zależy od stopnia przyczynienia się do zdarzenia. Wysokość przyczynienia z reguły oscyluje pomiędzy 20% – 50%, ale jej określenie wymaga indywidualnej oceny sprawy.
7. Co, jeśli winę ponosi wyłącznie pieszy?
Jeżeli to pieszy spowodował wypadek, a kierowca poniósł szkody (zniszczony samochód, uszczerbek na zdrowiu), to odszkodowanie powinien wypłacić pieszy (z polisy ubezpieczeniowej lub z własnych pieniędzy). Aby tak się stało, kierowca musi udowodnić wyłączną winę pieszego (np.: przyznanie się pieszego do winy, nagranie z monitoringu, zeznania świadków). Najczęściej tego typu sprawy mają swój finał w sądzie.
Nie czekaj, skontaktuj się z nami:
Zadzwoń:
Napisz:
Opinie
Zaloguj się by umiescić wpis
Miesiąc później miałem ugodę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i pieniądze na koncie.
Świetny kontakt i informacje na każdym etapie sprawy.
Przejrzysta umowa bez skomplikowanych sformułowań, prawniczego żargonu i drobnych druczków.
Zdecydowanie polecam.... Collapse
Profesjonalnie poprowadzona na początku sprawa karna oraz w później na etapie dochodzenia odszkodowania powypadkowego.
Przejrzysta umowa współpracy, informacja na bieżąco o postępach w sprawie.
Wysoki poziom świadczonych usług, super firma i do tego uzyskane naprawdę wysokie odszkodowanie.
Nikomu nie życzę aby był zmuszony w życiu do dochodzenia odszkodowania po wypadku, ale jeśli już pojawi się dylemat kogo wybrać to polecam właśnie ta firmę.
Dziękuję za pomoc, pomogliście mi bardzo... Collapse
Polecamy również:
Potrącenie rowerzysty
Odszkodowanie dla pasażera auta, taksówki
Wypadek śmiertelny
Wypadek motocyklisty
Skontaktuj się z nami
Dane kontaktowe:
Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa
tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl
Lokalizacja: