+48 22 295 16 32 biuro@enres.pl

Odszkodowanie za utratę wartości samochodu

Wielu kierowców po wypadku komunikacyjnym zadaje sobie pytanie, czy otrzymają odszkodowanie za utratę wartości samochodu. Ich pojazd po kolizji nie będzie przecież już nigdy warty tyle, co na wystawie w jednym z licznych salonów na terenie Warszawy. Po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego jest obowiązek pełnej kompensaty poniesionych przez poszkodowanego kierowcę szkód. Czyli po wypadku ubezpieczyciel powinien nie tylko pokryć koszty naprawy samochodu, wynajem ewentualnego auta zastępczego, ale także kwotę odpowiadającą utraconej wartości samochodu. W praktyce jednak rzadko spotka się sytuację, w której odszkodowanie z OC odpowiada wysokości poniesionych faktycznie strat. Podpowiadamy, co zrobić, gdy do tego dojdzie.

Jakie warunki musi spełniać pojazd, by kierowca otrzymał odszkodowanie za utratę wartości?

Nie każdy pojazd kwalifikuje się do tego, by po wypadku jego właścicielowi zostało wypłacone również odszkodowanie za utratę wartości. Samochód musi spełniać kilka wymagań, które zawsze sprawdza ubezpieczyciel. Warunki te częściowo zostały opisane w Instrukcji Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów przygotowanej przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych EkspertMot. Po pierwsze auto nie powinno nigdy wcześniej uczestniczyć w wypadku. Po drugie pojazd, w zależności od jego typu (osobowy, ciężarowy, motocykl itd.) nie powinien być starszy niż 3-6 lat. Oczywiście inaczej sprawy wyglądają, gdy do czynienia mamy z pojazdami zabytkowymi, to jednak zaledwie ułamek wszystkich spraw toczących się w Warszawie, związanych z wypłatą rekompensaty. Właściciele starszych pojazdów mogę próbować walczyć o odszkodowanie z OC za utratę wartości udowadniając ubezpieczycielowi bardzo dobry stan techniczny samochodu lub wyjątkowo niski przebieg. Pamiętajmy, że im auto młodsze, tym różnica wartości handlowej będzie większa. Po trzecie istotne jest również, które elementy samochodu zostały uszkodzone – największa szansa na otrzymanie pieniędzy istnieje, gdy ucierpiały części lakierowane, rama pojazdu lub elementy nadwozia.

Pamiętajmy, że o odszkodowanie powypadkowe w ramach utraty wartości samochodu możemy się starać także tylko wtedy, gdy naprawa pojazdu jest ekonomicznie i technicznie uzasadniona, a ubezpieczyciel nie uznał szkody za całkowitą. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, w praktyce jednak towarzystwa ubezpieczeniowe ustalając odszkodowanie często nie biorą pod uwagę utraty wartości handlowej auta.

Dołącz do grona zadowolonych Klientów

 

Zadzwoń:

Napisz:

Odszkodowanie za utratę wartości samochodu – jak wyliczyć?

Próba oszacowania, ile tak naprawdę nasz pojazd utracił na wartości w wyniku wypadku komunikacyjnego, może być zadaniem niełatwym. Wiemy jednak, jakie czynniki bierze pod uwagę ubezpieczyciel i to na nich możemy oprzeć swoje szacunki. Kwestie, które wpływają w tym przypadku na wysokość odszkodowania z OC, to: całkowity koszt wszystkich napraw auta po wypadku, wartość rynkowa samochodu przed zdarzeniem, liczba miesięcy, przez które był użytkowany pojazd oraz stan w jakim po kolizji znajduje się rama i nadwozie samochodu. Nietrudno więc wywnioskować, że najwyższe odszkodowanie za utratę wartości pojazdu przysługuje, kiedy samochód był młodszy, bardziej uszkodzony, a jego wartość początkowa była wysoka. Według orzecznictwa sądowego, szacując wysokość roszczenia o odszkodowanie w przypadku utraty wartości, należy rozpatrywać średnią cenę danego modelu pojazdu.

Co zrobić, jeśli ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania za utratę wartości samochodu?

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe przy wyliczaniu odszkodowania powypadkowego nie wzięło pod uwagę naszych starań o otrzymanie rekompensaty za utratę wartości pojazdu lub znacznie ją zaniżyło, możemy odwołać się od otrzymanej decyzji. Kierowca powinien potwierdzić słuszność swojego odwołania przedstawiając np. zestawienie rynkowych ofert sprzedaży pojazdów danej marki bezwypadkowych i powypadkowych. Może zasięgnąć również informacji w warsztatach samochodowych lub zapłacić za sporządzenie opinii przez niezależnego rzeczoznawcę. Zwykle jednak jedynym skutecznym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy związanej z odszkodowaniem za utratę wartości samochodu do sądu. W Warszawie wymiar sprawiedliwości orzekał już w setkach podobnych spraw i bardzo często poszkodowanym udało się otrzymać sprawiedliwe odszkodowania. Dochodzenie swoich praw w sądzie wiąże się niestety ze stresem i sporym nakładem czasu, dlatego też warto powierzyć swoje interesy doświadczonym i skutecznym specjalistom. Nasza kancelaria zadba o to, by udzielić Ci profesjonalnej pomocy prawnej w uzyskaniu najwyższego możliwego odszkodowania z OC. Skontaktuj się z nami, a zapewnimy Ci: jasną i przejrzystą umowę współpracy, uczciwy sposób rozliczenia bez ukrytych opłat, kompleksową opiekę prawną oraz kompletną informację o aktualnym stanie prowadzonej sprawy. Sprawdź, ile możesz z nami zyskać!

Nie czekaj, skontaktuj się z nami:

Zadzwoń:

Napisz:

Wiedza naszych specjalistów w zakresie dochodzenia odszkodowań powypadkowych, pozwoliła nam uzyskać status stałego eksperta w stacji TVN TURBO.

Po raz kolejny zostaliśmy docenieni za nasz profesjonalizm i rzetelność.

Polecamy również:

9

Odszkodowanie z OC sprawcy

9

Zaniżony kosztorys naprawy

9

Wypadek śmiertelny

9

Szkoda całkowita

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl

11 + 7 =

Lokalizacja: