+48 22 295 16 32 biuro@enres.pl

Odszkodowanie za złamany nadgarstek? Do zdarzenia doszło w wyniku wypadku albo poślizgnięcia? Zobacz, jakie kroki podjąć, żeby dostać uczciwe odszkodowanie.

Pani Zofia ma 64 lata i cierpi na osteoporozę. To choroba, która często występuje u kobiet po 60 roku życia i osłabia kości. Pani Zofia, wychodząc ze sklepu, poślizgnęła się na oblodzonym chodniku. Upadając, próbowała podeprzeć się ręką. Niestety kość promieniowa nie wytrzymała ciężaru ciała i pękła. Dodatkowo złamaniu uległa kość łódeczkowata nadgarstka. Poszkodowaną po wypadku na chodniku, karetka zabrała na pogotowie.

Urazy nadgarstka

Podczas upadku człowiek odruchowo podpiera się dłońmi. Jeśli siła uderzenia nie jest duża, a kości są mocne, zazwyczaj kończy się tylko otarciem dłoni, ale w niektórych wypadkach może dojść do złamania nadgarstka. Jeśli po upadku doznałeś obrzęku, zasinienia, silnego bólu przedramienia czy nadgarstka, masz problem z poruszaniem dłonią lub inne niepokojące objawy, jak najszybciej udaj się po pomoc lekarską.

W nadgarstku usytuowany jest staw promieniowo-nadgarstkowy, który łączy kość promieniową z kośćmi nadgarstka, dzięki niemu możemy poruszać dłonią. W obrębie nadgarstka znajduje się dużo struktur – naczynia krwionośne, więzadła, nerwy, mięśnie. Zazwyczaj mówiąc o złamaniu nadgarstka mamy na myśli złamanie kości promieniowej, łokciowej lub którejś z kości nadgarstka.

Złamania kości promieniowej i łokciowej

Przedramię składa się z dwóch kości długich – promieniowej i łokciowej. Złamania kości promieniowej i łokciowej dotyczą przede wszystkim kobiet. Kość promieniowa leży po stronie kciuka. Często ulega złamaniom, ponieważ oddziaływają na nią duże siły.

W okolicach nadgarstka mamy do czynienia z dwoma rodzajami złamań kości promieniowej:

 • złamanie Collesa – złamanie nasady dalszej kości promieniowej w odległości około 2-3 centymetrów od stawu nadgarstka, występuje najczęściej przy upadku do przodu;
 • złamanie Smitha – to rodzaj złamania nasady kości promieniowej, który powstaje najczęściej przy upadku do tyłu.

Z kolei po stronie małego palca znajduje się kość łokciowa. Przy upadku może dojść także do złamania tej kości w okolicy nadgarstka, zdarza się to jednak dużo rzadziej niż złamania kości promieniowej.

Złamania kości nadgarstka

Nadgarstek składa się z ośmiu drobnych kości:

 • łódeczkowatej,
 • księżycowatej,
 • trójgraniastej,
 • grochowatej,
 • czworobocznej większej,
 • czworobocznej mniejszej,
 • główkowatej,

Aż 80% złamań kości nadgarstka to złamanie kości łódeczkowatej. Objawy złamania kości łódeczkowatej to: bólowe grzbietu nadgarstka, obrzęk zlokalizowany po stronie kciuka, oraz ograniczenie ruchomości w stawie.

Niestety zdarza się, że pacjenci początkowo ignorują te dolegliwości i zgłaszają się do lekarza dopiero kilka dni lub nawet tygodni po urazie. Nieleczone złamania kości nadgarstka mogą prowadzić do powikłań, dlatego nie należy lekceważyć objawów po upadku.

Leczenie i rehabilitacja

Diagnostyka złamań nadgarstka zazwyczaj polega na wykonaniu badania RTG. i rezonansu magnetycznego. W przypadku złamania kości promieniowej lub łokciowej trzeba unieruchomić wszystkie stawy przedramienia, w tym celu zakłada się gips. Żeby uniknąć obrzęku i odciążyć staw ramienny należy korzystać z temblaka. Gips nosi się  do 6 tygodni.

W przypadku złamania kości łódeczkowatej usztywnia się nadgarstek również na około 6 tygodni, dodatkowo wykonuje się stabilizację śrubą Herberta. Żeby ręka wróciła do pełnej sprawności, złamanie nadgarstka wymaga rehabilitacji, która może trwać nawet kilka miesięcy.

Powikłania

Niestety uraz nadgarstka prowadzić do uciążliwych powikłań. Do najczęstszych należą:

 • zespół cieśni nadgarstka, który objawia się uczuciem mrowienia, drętwienia, bólem nadgarstka i uczuciem sztywności palców;
 • zespół Sudecka, któremu towarzyszy silny ból obrzęk i zasinienie okolic urazu, nieleczony może prowadzić do zaniku mięśni, ubytku kości czy zesztywnienia stawów.

Przy złamaniach nadgarstka mogą wystąpić również urazy naczyń krwionośnych, uszkodzenia nerwów i więzadeł. Wszystkie niepokojące objawy skonsultuj ze specjalistą.

Jak dostać odszkodowanie za złamany nadgarstek?

Po pierwsze zachowaj kompletną dokumentację medyczną, w tym przede wszystkim faktury i rachunki za wizyty u specjalistów, leki i rehabilitację.

Najczęściej do złamania dochodzi wskutek upadku. Nierzadko winę ponosi podmiot odpowiedzialny za utrzymanie chodnika w bezpiecznym stanie. Oblodzonych chodników nie posypuje się piaskiem ani solą. Dodatkowo płyty chodnikowe bywają nierówne, pełne ubytków. Jeśli stan chodnika przyczynił się do upadku, możesz założyć sprawę cywilną podmiotowi, który nie powinien do takiego stanu dopuścić – czyli np.: właścicielowi posesji, gminie, spółdzielni mieszkaniowej. Jeśli nie wiesz, jak napisać pozew, zgłoś się po pomoc do kancelarii odszkodowawczej.

Tak zrobiła pani Zofia i otrzymała 27.000 złotych odszkodowania po wypadku.

Jeśli do wypadku doszło w pracy, możesz dostać odszkodowanie z ZUS-u i ubezpieczenia OC pracodawcy. W przypadku, gdy złamanie nadgarstka jest wynikiem wypadku drogowego, odszkodowanie pokrywa ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej sprawcy.

Uwaga! Jako osoba poszkodowana masz prawo korzystać z prywatnego leczenia i rehabilitacji.

Masz więcej pytań o odszkodowanie – skontaktuj się z nami! Przyjrzymy się Twojej historii i powiemy, na jakie odszkodowanie możesz  liczyć.

Złamany nadgarstek – jakie odszkodowanie?

Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników: stopnia uszczerbku na zdrowiu, kosztów oraz długości trwania leczenia i rehabilitacji, wystąpienia powikłań, konsekwencji wypadku dla wykonywanej przez poszkodowanego pracy, utrudnień codziennego funkcjonowania, stresu i dyskomfortu psychicznego związanego z urazem.

Zobacz jakie odszkodowanie należy ci się za złamany nadgarstek:

ZŁAMANY NADGARSTEK

RODZAJE URAZÓW

Ograniczenie ruchomości w obrębie nadgarstka (skręcenia, zwichnięcia, złamania kości nadgarstka) w zależności od ustawienia, zakresu ruchów

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

Ograniczenie małego stopnia – od 3 do 10

Ograniczenie dużego stopnia – od 8 do 20

8 000 zł – 20 000 zł

25 000 zł – 60 000 zł

Całkowite zesztywnienie w obrębie
nadgarstka (stawu promieniowo-
-nadgarstkowego):

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

Średniego stopnia – od 10 do 30

Dużego stopnia – od 20 do 40

25 000 zł – 80 000 zł

60 000 zł – 120 000 zł

Utrata ręki na poziomie nadgarstka

 

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

Nadgarstek prawy – 55

Nadgarstek lewy- 50

150 000 zł – 165 000 zł

Częstą praktyką firm ubezpieczeniowych jest zaniżanie kwoty odszkodowania. Nie daj się zwieść! Jeśli suma zaproponowana przez ubezpieczyciela nie jest zadowalająca, załóż sprawę w sądzie cywilnym i uzyskaj sprawiedliwe odszkodowanie za złamany nadgarstek.

Nie wiesz jak zawalczyć o uczciwe odszkodowanie? Zwróć się po wsparcie do Kancelarii Enres! Mamy lata doświadczenia w pomaganiu poszkodowanym i dziesiątki zadowolonych klientów.

Ostatnie wpisy z bloga

Odszkodowanie za złamany nadgarstek

Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

Czy wiesz, że w Polsce w wypadkach na hulajnodze elektrycznej życie straciło już kilka osób? E-hulajnogi stają się coraz popularniejsze; nic dziwnego mają wiele zalet: są lekkie, poręczne, pozwalają ominąć korki i szybko dotrzeć na miejsce. Niestety dochodzi do coraz...

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

 

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl

Lokalizacja: