+48 22 295 16 32 biuro@enres.pl

Dariusz jechał rowerem do pracy, gdy został potrącony przez samochód. Upadł na prawy bark, łamiąc jednocześnie obojczyk i łopatkę. Dariusz jest bardzo aktywnym człowiekiem – przed wypadkiem regularnie uprawiał sport. Uraz zmusił go do przerwania treningów na kilka miesięcy. Co gorsza, pracował fizycznie w magazynie, a złamanie uniemożliwiło mu pracę. Poszkodowany liczył, że pieniądze z ubezpieczenia zrekompensują jego trudności. Niestety nie był zadowolony z kwoty, jaką zaproponowało mu towarzystwo ubezpieczeniowe. Postanowił zawalczyć o godne odszkodowanie przed sądem i… udało się. Sąd uznał roszczenia w 90%.

Uległeś wypadkowi, podczas którego złamałaś obojczyk lub łopatkę? Sprawdź, jakie ci się należy odszkodowanie.

Obojczyk i łopatka razem tworzą obręcz barkową, która stanowi podparcie dla mięśni rąk. Na uszkodzenie tych kości szczególnie są narażeni potrąceni piesi i rowerzyści. Do złamania obojczyka i łopatki dochodzi też przez upadek wskutek poślizgnięcia. Złamanie jest bolesne, a unieruchomienie barku na czas leczenia utrudnia codzienne funkcjonowanie. Co więcej, noszenie opatrunku sprawia dyskomfort większości pacjentów.

Co warto wiedzieć o złamanym obojczyku?

Obojczyk jest podłużną kością łączącą mostek i łopatkę. Łatwo wyczuć go palcami, u szczupłych osób jest dobrze widoczny pod skórą. Do obojczyka przyczepione są ważne mięśnie (mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy, mięsień piersiowy większy, mięsień naramienny i czworoboczny;  mięśnia mostkowo-gnykowego), a także więzadła. Pod obojczykiem przebiega tętnica podobojczykowa, która zaopatruje rękę w krew.

 Złamania obojczyka stanowią 5% wszystkich złamań u dorosłych.

Najczęściej dochodzi do nich poprzez upadek na bark. Dzieje się to podczas uprawiania sportu lub w wypadkach komunikacyjnych z udziałem pieszych i rowerzystów. W przypadku noworodków złamanie obojczyka jest częstym urazem okołoporodowym.

Przy urazach obojczyka występują objawy takie jak: ból, trudności z poruszaniem ramieniem, obrzęk, siniak, wypukłość w miejscu złamania, a nawet zawroty głowy i mdłości. Złamaniom mogą towarzyszyć uszkodzenia naczyń krwionośnych, w tym tętnicy podobojczykowej.

W diagnostyce złamań obojczyka wykorzystuje się zdjęcie rentgenowskie. Złamany obojczyk zostaje unieruchomiony za pomocą gipsu lub ortezy na czas do 4 tygodni. W przypadku trudnych złamań, złamań  z przemieszczeniem konieczna jest operacja. Pacjenta czeka również rehabilitacja.

Złamanie obojczyka może prowadzić do powikłań, między innymi: osłabienia kończyny, trudności z poruszaniem czy przewlekłych bólów.

 

Złamanie łopatki – podstawowe informacje

Łopatka to kość, która spełnia ważną funkcję – stanowi miejsce przyczepu mięśnia czworobocznego, dzięki któremu możemy poruszać barkiem. Łopatka łączy się z kością ramienną przez staw ramienny. Złamanie łopatki zazwyczaj jest skutkiem wypadków komunikacyjnych lub upadku z wysokości.

Objawy złamania to ból i obrzęk w okolicach łopatki, problemy z poruszaniem ręką. By zdiagnozować złamanie, lekarz wykonuje badanie palpacyjne (badanie dotykiem) i zdjęcie rentgenowskie. Leczenie polega na unieruchomieniu kończyny (poprzez założenie opatrunku gipsowego lub noszenie ortezy) do czasu zrośnięcia się załamania. Aby wrócić do pełnej sprawności, potrzeba rehabilitacji. Wśród możliwych powikłań złamania łopatki znajdują się: uszkodzenie nerwu pachowego, uszkodzenie naczyń krwionośnych, chroniczny ból.

W przypadku silnego uderzenia może dojść do jednoczesnego złamania obojczyka i łopatki.

 Złamanie łopatki i obojczyka – odszkodowanie

Jak dostać odszkodowanie za złamany obojczyk albo łopatkę? Wszystko zależy od okoliczności urazu. Oto kilka możliwych sytuacji wraz z informacją, jaki i od kogo uzyskać odszkodowanie.

  • Potrącenie pieszego lub rowerzysty

Najczęściej do złamania obojczyka i łopatki dochodzi w wypadkach drogowych.  Pokrzywdzony dostaje odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku. W takim przypadku zwróć się do ubezpieczyciela. Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty lub pieszego powinno pokryć wszystkie koszty leczenia i rehabilitacji.

Dodatkowo możesz uzyskać zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne i psychiczne lub rentę, w przypadku gdy uraz uniemożliwił ci wykonywanie pracy.

  • Poślizgnięcie na nieodśnieżonym chodniku

Dbanie o stan chodnika leży w obowiązku podmiotu odpowiedzialnego np.: spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, właściciela posesji, Miejskiego Zarządu Dróg. O odszkodowanie należy ubiegać się od podmiotu lub jego ubezpieczyciela. Jeśli podmiot ucieka od odpowiedzialności, jedynym wyjściem pozostaje założenie sprawy cywilnej.

  • Wypadek na rowerze z powodu złego stanu drogi

Dziury i koleiny na drogach stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla rowerzystów. Co, jeśli rowerzysta podczas korzystania z pobocza wjechał w dziurę, przewrócił się i złamał obojczyk?

Czy może ubiegać się o odszkodowanie? Tak.

Zarządca drogi jest odpowiedzialny za jej stan. Podobnie jak w przypadku powyżej, jeśli podmiot nie przyznaje się do odpowiedzialności, można założyć sprawę z powództwa cywilnego.

  • Wypadek w sporcie

Jeśli do złamania doszło podczas uprawiania sportu, możesz dostać odszkodowanie ze swojej polisy NWW, ale wszystko zależy od szczegółów podpisanej wcześniej umowy z ubezpieczycielem. Inną sytuacją jest, gdy odpowiedzialność za zdarzenie ponoszą osoby trzecie – np.: właściciel obiektu sportowego.

  • Wypadek w pracy

Co robić, jeśli uraz wydarzył się w pracy – np.: spadłeś z drabiny podczas wykonywania swoich obowiązków? Jeśli był to wypadek w pracy powinieneś otrzymać odszkodowanie z ZUS-u. Jeżeli dodatkowo do wypadku doszło w wyniku zaniedbań pracodawcy, możesz ubiegać się o dodatkowe, uzupełniajcie odszkodowanie z polisy pracodawcy. Należy jednak pamiętać, iż o takie odszkodowanie można wystąpić dopiero po uzyskaniu jednorazowego odszkodowania z ZUS-u.

W okresie od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021r, za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 984,00 zł

  • Złamanie obojczyka noworodka przy porodzie

Odszkodowanie po wypadku należy się tylko w przypadku, jeśli obojczyk został złamany wskutek błędu medycznego. Trzeba udowodnić, że winę za złamanie ponosi lekarz. Odszkodowanie wypłaca placówka medyczna, w której doszło do błędu lub jej ubezpieczyciel.

 Jakie odszkodowanie za złamaną łopatkę i obojczyk?

Wysokość odszkodowania zależy od uszczerbku na zdrowiu. Zobacz, jaka kwota ci się należy:

ZŁAMANA ŁOPATKA, OBOJCZYK

RODZAJE URAZÓW

ZŁAMANIE ŁOPATKI

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

wygojone złamanie łopatki z nieznacznym przemieszczeniem bez większych
zaburzeń funkcji kończyny 5 %

  wygojone złamanie łopatki z dużym przemieszczeniem i wyraźnym
upośledzeniem funkcji kończyny (w zależności od stopnia zaburzeń) 5-40 %

15 000 zł – 120 000 zł

WADLIWE WYGOJONE ZŁAMANIE OBOJCZYKA – W ZALEŻNOŚCI OD STOPNIA ZNIEKSZTAŁCENIA I OGRANICZENIA RUCHÓW

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

Obojczyk prawy – od 5 do 25

Obojczyk lewy – od 5 do 20

15 000 zł – 75 000 zł

STAW RZEKOMY OBOJCZYKA OGRANICZAJĄCY RUCHY KOŃCZYNY

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

Obojczyk prawy – od 5 do 25

Obojczyk lewy – od 5 do 20

60 000 zł – 75 000 zł

Uwaga! Ubezpieczyciel będzie wymagał pełnej dokumentacji medycznej – diagnoz, wyników badań, skierowań, faktur za leki i rehabilitację.

Co zrobić, jeśli kwota odszkodowania jest zaniżona?

Po pierwsze – znaj swoje prawa. Firmy ubezpieczeniowe korzystają na niewiedzy poszkodowanych. Pierwszym krokiem jest odwołanie się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Niestety praktyka pokazuje, że odwołanie często jest nieskuteczne, wtedy należy wejść na drogę sądową. Załóż firmie ubezpieczeniowej sprawę w sądzie cywilnym. Jeśli masz obawy, skorzystaj ze wsparcia fachowców. Kancelaria Enres pomogła już wielu osobom w walce o uczciwe odszkodowanie.

Ostatnie wpisy z bloga

Odszkodowanie za złamanie łopatki i obojczyka

Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

Czy wiesz, że w Polsce w wypadkach na hulajnodze elektrycznej życie straciło już kilka osób? E-hulajnogi stają się coraz popularniejsze; nic dziwnego mają wiele zalet: są lekkie, poręczne, pozwalają ominąć korki i szybko dotrzeć na miejsce. Niestety dochodzi do coraz...

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

 

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl

2 + 10 =

Lokalizacja: