+48 22 295 16 32 biuro@enres.pl

Złamanie miednicy to jedno z najgroźniejszych dla zdrowia rodzajów złamań. Najczęściej dochodzi do niego w wypadkach komunikacyjnych. U zdrowego, dorosłego człowieka kość miednicza jest duża i solidnie zbudowana, dlatego potrzeba dużej siły, żeby ją uszkodzić, np.: uderzenia przez samochód. Potrąceni piesi stanowią aż 20% wszystkich przypadków złamań miednicy.

Piotr został potrącony na pasach. Pogotowie zabrało go na szpitalny oddział ratunkowy z silnym bólem w okolicy podbrzusza. Na miejscu okazało się, że kość miedniczna jest załamana i doszło do silnego krwawienia wewnętrznego. Konieczna była natychmiastowa operacja. Wypadek wiązał się z silnym stresem dla pacjenta i jego bliskich. Nie było pewne, czy wszystko się dobrze skończy. Niestety złamanie było tylko początkiem problemów. Piotra czekały długie leczenie i rehabilitacja, a do tego… problemy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel sprawcy zaproponował zaskakująco niskie odszkodowanie.  Piotr nie mógł pracować. Był w ciągłym stresie ze względu na swoje zdrowie. Zdecydował się domagać się sprawiedliwości w sądzie. Ponieważ nie czuł się na siłach, by sam walczyć o swoje prawa, skorzystał z pomocy kancelarii odszkodowawczej i wygrał. Dziś Piotr czuje się dobrze, a wypadek pozostał tylko niemiłym wspomnieniem.

Czym grozi złamanie miednicy?

Kość miedniczna to największa kość w ludzkim organizmie. Składa się z kości biodrowych, kulszowych i łonowych. Znajdują się w niej panewki stawu biodrowego,  w których zaczynają się kości udowe. Miednica jest bardzo istotna, ponieważ podtrzymuje ciężar ciała człowieka. Różni się nieco wyglądem u kobiet i u mężczyzn. To okolica silnie ukrwiona. W obrębie miednicy znajdują się ważne naczynia krwionośne – tętnica biodrowa i żyła biodrowa.

Złamania kości miednicy dzieli się na: złamania kości obręczy, złamania panewki stawu biodrowego i pourazowe oderwania drobnych fragmentów kości miednicy.

Złamaniu miednicy zwykle towarzyszy silny ból w okolicy bioder lub w dolnej części brzucha i pleców, który nasila się przy ruchach nogami. Pozostałe objawy to obrzęk, siniaki, skrócenie kończyny dolnej, drętwienie i mrowienie w nogach, krew w moczu i trudności w oddawaniu moczu. To szczególnie niebezpieczne złamanie ze względu na wysoką śmiertelność pacjentów w porównaniu do innych rodzajów złamań.

W przypadku podejrzenia złamania miednicy należy natychmiast zabrać pacjenta na szpitalny oddział ratunkowy. Złamaniu miednicy często towarzyszą obrażenia narządów wewnętrznych – pęcherza, nerek, śledziony, wątroby, jelit czy narządów układu rozrodczego.  Mogą pojawić się wewnętrzne krwotoki. Podwyższone ryzyko krwawień występuje u osób powyżej 60. roku życia. Aż 38% pacjentów hospitalizowanych z powodu złamania kości miednicznej potrzebuje transfuzji krwi. Może dojść do uszkodzenia nerwów.
To wyjątkowe niebezpieczne załamanie dla kobiet ciężarnych, ponieważ śmiertelność płodów wynosi aż 35%. Z tego powodu u kobiet w wieku rozrodczym z uszkodzeniem miednicy wykonuje się test ciążowy. Ze względu na słabą skuteczność badania rtg. przy urazach miednicy zastąpiono je tomografią komputerową. Oprócz tego w ramach diagnostyki wykonuje badanie per rectum, by sprawdzić, czy nie doszło do złamań i krwawienia z odbytu oraz badanie palpacyjne i podstawowe badanie neurologiczne, a także USG jamy brzusznej. Doświadczenie pokazuje, że badania trwają długo i wiążą się z dyskomfortem. Pacjent musi liczyć się z pobytem w szpitalu na oddziale ortopedycznym lub urazowym. Często konieczna jest operacja. Czasem lekarze zalecają leżenie do czasu zrośnięcia się kości, co dla pacjenta jest obciążające psychicznie.

Ze złamaną miednicą wiąże się ryzyko uciążliwych powikłań, do których należą: nieprawidłowy zrost kości, różnica w długości nóg, bóle kręgosłupa lędźwiowego oraz miednicy, zespół ciasnoty w miednicy, bóle neuropatyczne, uszkodzenia nerwu, problemy z chodzeniem. Niestety uszkodzenie miednicy może być przyczyną niepełnosprawności. Dodatkowo istnieje zagrożenie infekcji, w tym zakrzepowego zapalenia żył.

Nie warto się jednak załamywać, dzięki odpowiedniej rehabilitacji wielu pacjentów wraca do sprawności, a pieniądze uzyskane z odszkodowania pomagają (dosłownie!) stanąć na nogi.

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

Pierwszym krokiem jest zwrócenie się do towarzystwa ubezpieczeniowego. Możesz to zrobić osobiście, telefonicznie lub online. Każdy właściciel samochodu ma obowiązek posiadać aktualną polisę OC. W przypadku, gdy kierowca spowoduje wypadek, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu.
Będziesz potrzebować kompletnej dokumentacji medycznej. Zbieraj opinie lekarzy, skierowania lekarskie, wyniki badań, faktury i rachunki za wizyty u specjalistów i za zakupione leki.

Zanim skontaktujesz się z ubezpieczycielem, sam sobie odpowiedz na pytania:

 • Jaki był rodzaj złamania?
 • Czy doznałeś urazów narządów wewnętrznych?
 • Czy doświadczasz powikłań?

Wszystkie informacje musisz przedstawić firmie ubezpieczeniowej. Nie pomijaj żadnych szczegółów związanych z diagnozą i leczeniem.

 • Ile kosztuje cię leczenie?
  Odszkodowanie powinno pokryć wszystkie koszty leczenia i rehabilitacji. Masz prawo korzystać z usług prywatnych placówek – ubezpieczyciel musi to zaakceptować.
 • Czy dotkliwie odczuwasz skutki wypadku, np.: cierpisz na chroniczne bóle? Jak wypadek wpłynął na twoje zdrowie psychiczne?
  Możesz ubiegać się o zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne i psychiczne.
 • Czy ze względu na stan zdrowia straciłeś dochody?
  Jeśli tak, możesz ubiegać się o rentę z polisy sprawcy.

Ile wynosi uczciwe odszkodowanie za złamanie miednicy?

O tym możesz przeczytać poniżej.

ZŁAMANA MIEDNICA

RODZAJE URAZÓW

Złamanie miednicy z przerwaniem obręczy biodrowej – w zależności od zniekształcenia i upośledzenia chodu

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

w odcinku przednim (kość łonowa, kulszowa)  5-20 %

w odcinku przednim i tylnym (typ Malgaignea)  15-45 %

15 000 zł – 120 000 zł

 Złamanie dna panewki – w zależności od upośledzenia funkcji stawu i zmian zniekształcających

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

Bez zwichniecia centralnego – od 10 do 20

Ze zwichnięciem centralnym – od 20 do 40

30 000 zł – 120 000 zł

Izolowane złamanie miednicy (talerz biodrowy, kolce
biodrowe, guz kulszowy)

Procentowy uszczerbek na zdrowiu:

5 do 20 %

25 000 zł – 60 000 zł

Nie gódź się na kwotę zaproponowaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli uważasz, że jest za mała. Pamiętaj, że to nie musi być ostateczna suma. Niestety zniżanie to częsta praktyka firm ubezpieczeniowych. Jeśli oczekujesz większych pieniędzy:

 • Odwołaj się od decyzji firmy ubezpieczeniowej.
 • Załóż sprawę cywilną w sądzie.

Obawiasz się, że sam sobie nie poradzisz? Skontaktuj się – Kancelaria Odszkodowawcza Enres.

Nie bój się prosić o pomoc

Czujesz się zagubiony w procedurach? Zaufaj ekspertom – wygrane sprawy sądowe są dowodem skuteczności działań kancelarii odszkodowawczych. Kancelaria Enres pomogła dziesiątkom osób w uzyskaniu uczciwego odszkodowania. Możesz być kolejną.

Ostatnie wpisy z bloga

Złamana miednica – jakie odszkodowanie?

Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

Czy wiesz, że w Polsce w wypadkach na hulajnodze elektrycznej życie straciło już kilka osób? E-hulajnogi stają się coraz popularniejsze; nic dziwnego mają wiele zalet: są lekkie, poręczne, pozwalają ominąć korki i szybko dotrzeć na miejsce. Niestety dochodzi do coraz...

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

 

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl

Lokalizacja: