+48 22 295 16 32 biuro@enres.pl

Każdy kierowca zobligowany jest do wykupienia ubezpieczenia OC. Opłacając wysokie składki, jesteśmy przekonani o tym, że w przypadku kolizji otrzymamy odpowiednie odszkodowania powypadkowe. Rzeczywistość jest jednak czasem zupełnie inna.

Z naszego doświadczenia wynika, że ponad 90 % spraw, które do nas trafiają mają właśnie zaniżone odszkodowanie po wypadku.

Towarzystwa ubezpieczeniowe nagminnie zaniżają kosztorysy szkody i tym samym wypłacają zbyt niskie odszkodowania komunikacyjne.

Jak uzyskać wyższą kwotę na naprawę pojazdu? Jak działa ubezpieczyciel? Na co warto zwrócić uwagę, by wywalczyć sprawiedliwość?

 

Zaniżony kosztorys, na podstawie którego wypłaca się odszkodowanie

co dalej zrobić?

Po wypadku i zgłoszeniu zdarzenia do towarzystwa ubezpieczeniowego oczekujemy zazwyczaj na wizytę rzeczoznawcy. Osoba ta ma za zadanie przygotować kosztorys, który obejmuje wszystkie części wymagające naprawy.

Tutaj dochodzi do pierwszych działań, mających na celu zaniżenie wysokości odszkodowania z OC sprawcy. Nie zawsze wszystkie uszkodzone części zostają ujęte w kosztorysie. W takim przypadku warto oprzeć swoje roszczenia o notatkę policyjną, zdjęcia z miejsca zdarzenia oraz ponowną wizytę rzeczoznawcy i wskazanie brakujących w zestawieniu podzespołów. Jednak nawet te działania nie zawsze przynoszą pozytywny skutek.

 

Szkoda z OC sprawcy a nieoryginalne części

Pieniądze w ramach wypłacanego odszkodowania po wypadku mają na celu przywrócenie stanu auta do tego, w jakim pojazd znajdował się wypadkiem. Jeśli samochód posiadał oryginalne części, to właśnie takie podzespoły powinny zostać ujęte podczas tworzenia kosztorysu.

Niestety, ubezpieczyciele często przy ustalaniu wysokości odszkodowania z OC sprawcy kierują się cenami nieoryginalnych komponentów. Przeprowadzenie naprawy za pomocą takich części może nie tylko wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo użytkowania pojazdu, ale przede wszystkim sprawić, że jego wartość znacznie spadnie. W takiej sytuacji należy odwołać się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego i walczyć o odszkodowanie za zaniżony kosztorys.

 

Odszkodowanie powypadkowe – na co jeszcze zwrócić uwagę,

by nie stracić pieniędzy?

Jeśli chcemy uniknąć poważnego zaniżenia kosztorysu i otrzymać sprawiedliwe odszkodowanie, powinniśmy sprawdzić również, czy ubezpieczyciel nie ujął w dokumencie niższych niż w rzeczywistości stawek za roboczogodzinę warsztatu samochodowego.

Najczęściej towarzystwa oceniają stawkę roboczogodziny na poziomie 50-55 zł. Warsztaty tymczasowej mają stawkę godzinową na poziomie 100 – 150 zł. Jak widać różnica jest ogromna.

Zdarza się także, że towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje amortyzacji komponentów potrzebnych do naprawy samochodu. To działanie, na które nie należy się godzić nawet, gdy pojazd ma już swoje lata. Do zaniżania kosztorysu, na podstawie którego wypłacane jest odszkodowanie komunikacyjne dochodzi również w sytuacji zakwalifikowania powstałej szkody jako całkowitej.

W każdym z wymienionych przypadków może dojść do utraty sporej sumy pieniędzy. Nie warto godzić się na nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli. Walka o wysokie odszkodowanie za zaniżony kosztorys nie zawsze jest prosta, ale z pomocą ekspertów, np. z doświadczonej kancelarii odszkodowawczej, można uzyskać bardzo zadowalające efekty i otrzymać na naprawę pojazdu dodatkowo nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Ostatnie wpisy z bloga

ZANIŻONY KOSZTORYS NAPRAWY SAMOCHODU ODSZKODOWANIE Z OC

Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

Czy wiesz, że w Polsce w wypadkach na hulajnodze elektrycznej życie straciło już kilka osób? E-hulajnogi stają się coraz popularniejsze; nic dziwnego mają wiele zalet: są lekkie, poręczne, pozwalają ominąć korki i szybko dotrzeć na miejsce. Niestety dochodzi do coraz...

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

 

Dane kontaktowe:

Kancelaria Enres Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka Odrowąża 15
03-310 Warszawa

 

tel: +48 22 295 16 32
tel: +48 22 295 16 33
tel. kom. +48 501 506 433
fax: +48 22 300 17 51
e-mail: biuro@enres.pl

6 + 14 =

Lokalizacja: